Rocznica upadku muru berlińskiego

Reklama

Co wydarzyło się w dniu 9 listopada 1989 roku? Według sondażu wielu Niemców nie potrafi prawidłowo przypisać powyższej daty do wydarzenia. Zjednoczenie Niemiec jest natomiast postrzegane pozytywnie przez zdecydowaną większość. Ankieta wykazała, że około jedna czwarta Niemców nie wie, że mur berliński upadł 9 listopada 1989 roku. Według ankiety Emnid w imieniu fundacji na rzecz badań dyktatury SED tylko 71 procent ankietowanych potrafiło przypisać tę historyczną datę prawidłowo. Zgodnie z tym powyższa data kojarzona jest z upadkiem muru przez 72 procent respondentów na zachodzie oraz 67 procent na wschodzie. Największą wiedzę historyczną mają osoby w wieku 50-59 lat.

70 procent ankietowanych poparło pogląd, że rewolucja pokojowa była wynikiem szczęśliwego przypadku. 22 procent pytanych nie do końca się z tym zgodziło lub odrzuciło ten pogląd. 23 procent na zachodzie i 16 na wschodzie miało zastrzeżenia lub całkowicie odrzuciło tę teorię. 8 procent respondentów nie miało zdania lub nie podało żadnej odpowiedzi. Na potrzeby sondażu w dniach między 25 a 27 października przepytanych zostało 1009 osób z całych Niemiec.

Prezes fundacji Anna Kaminsky podkreśliła, że żadna inna data w historii Niemiec nie jest tak silnie naładowana wydarzeniami historycznymi jak właśnie 9 listopada. W tym dniu w roku 1938 hitlerowcy podpalili setki synagog w całych Niemczech oraz zniszczyli tysiące żydowskich sklepów. Noc kryształowa była początkiem systematycznej eksterminacji ludności żydowskiej. Kaminsky powiedziała, że pozytywny jest fakt, iż większość Niemców widzi rewolucję pokojową jako wydarzenie pozytywne. „To pokazuje, że praca w dziedzinie edukacji zaowocowała na obszarze najnowszej historii, zakotwiczając rewolucję pokojową w kulturze pamięci”.

Tłumaczenie: Magdalena Walasek

Źródło: http://www.zeit.de/gesellschaft/zeitgeschehen/2016-11/mauerfall-datum-umfrage-emnid-meinungsforschungsinstitut

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama