Nagranie głosu Hitlera: Prywatna rozmowa Adolfa Hitlera z marszałkiem Finlandii

Reklama

ndz., 02/11/2018 - 15:36 -- zzz

Prywatna rozmowa Adolfa Hitlera z marszałkiem Finlandii, Carlem Gustavem Emilem Mannerheimem (Finlandia weszła w sojusz z hitlerowskimi Niemcami, ponieważ za przeciwnika miała ZSRR i chciała odzyskać zagrabione przez Moskwię 9 proc. terytorium kraju). W rozmowie Hitler wyjaśnia, dlaczego atak niemiecki na ZSRR - Plan Barbarossa - nie powiódł się, mówi o włoskiej porażce w Afryce Północnej, a także w Jugosławii i Albanii, a także o sowieckich zbrojeniach.

Jedyne nagranie prywatnej rozmowy Hitlera 

Imatra, południowa Finlandia, 1942 rok, fiński realizator dźwięku Thor Damen miał za zadanie nagrać oficjalne przemowy na fińsko-niemieckim spotkaniu, postanowił jednak nagrywać także część nieoficjalną.

Gdy taśmę opublikowano ją po raz pierwszy, wielu nie chciało wierzyć, że to, co było na niej słychać, to głos Hitlera. Ten11-minutowy zapis rozmowy jest jedynym, na którym słychać Hitlera mówiącego swobodnym, nieoficjalnym tonem. Zero krzyku, emfazy graniczącej z szaleństwem, jadu i gniewu w głosie.

Ponieważ wódz III Rzeszy nigdy nie pozwalał nagrywać prywatnych, nieoficjalnych konwersacji, cała sprawa, gdy się wydała, musiała pozostać tajemnicą. Gdy SS dowiedziało o nagraniu, zażądało jego zniszczenia - pisze "Guardian". A jednak fińskie media YLE zachowały taśmę. Światło dzienne ujrzała dopiero w latach 50.

 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

plportal.pl

video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama