"GOOGLE EARTH" Z XV WIEKU. Sporządził mapę świata podziwianą po dzień dzisiejszy.

Reklama

wt., 04/11/2017 - 17:52 -- koscielniakk

Gdybyście mieli okazję zawitać do piętnastowiecznej Wenecji, najprawdopodobniej podszedłby do was brodaty mnich w czapce podobnej do tych, jakie noszą Smerfy. Zaciągnąłby was do najbliższej gospody i zadawał liczne pytania dotyczące waszej podróży i tego skąd przybywacie.

Mauro był mnichem, którego śmiało możemy nazwać Google Earth swojego czasu. Znany z biegłości w kartografii, zaangażowany został przez króla Alfonsa z Portugalii do prac nad mapą świata.

Portugalczycy byli rozmiłowani w poszukiwaniach, a Wenecja XV wieku była rajem dla kartografów. Przez tę bramę przechodzili arabscy kupcy, światowi poszukiwacze będący niewyczerpanym źródłem dla Maura i innych kartografów.

Upadek Konstantynopola, który miał miejsce kilka lat przed zakończeniem mapy, również był bogatym źródłem informacji. Przybywający uciekinierzy byli gotowi za chleb i coś do picia opowiedzieć o swojej podróży, przez jakie kraje wędrowali i co widzieli.

Mauro lubił ciekawe historie, a jego mapa pełna jest rysunków bursztynów, rubinów, diamentów i innych wartościowych rzeczy. Zafascynowany był również egzotycznymi zwierzętami stąd na zaznaczonym obszarze Indii można zobaczyć rysunki węży, pisze Atlas-Obscura.

Z dzisiejszego punktu widzenia, obrazy cudów, jeziora pełne wina i ludożercy są dowodem na łatwowierność Maura.

Kartograf był wyjątkowy, ponieważ odrzucał religijną i świecką władzę. Europa w tamtych czasach nie była rajem dla tolerancji religijnej: inkwizycja hiszpańska rozpoczęła swą działalność 20 lat po ukończeniu mapy. Mimo to, kаrtografowie postanowili pokazywać szczęśliwy kościół i dlatego pośród szczegółów geograficznych na mapach często pojawiają się rysunki świętych ksiąg i fragmenty opisujące różne poglądy na świat.

Mauro zrobił jedną z najbardziej precyzyjnych map tamtych czasów, ściśle trzymając się empirycznego podejścia. Opisywał wygląd i charakter narodów w różnych strefach klimatycznych i tak, Norwegowie są silni i wprawni, a Szkoci niewielkiego temperamentu. Mauro był pierwszym Europejczykiem, który przedstawił Japonię jako wyspę i pierwszym, który pokazał, że można pływać wzdłuż wybrzeży Afryki.

Oprócz charakterystyki geograficznej Mauro przedstawił również na mapie stare miasta, o których naukowcy nawet nie mieli pojęcia, że istnieją od wieków. Jego oznaczenia są dziś prawdziwym wyzwaniem dla archeologów, którzy w niektórych zaznaczonych na mapie miejscach znaleźli ślady dawnego osadnictwa.

Zainteresowanie mapą Maura w nowoczesnych czasach jako pierwszy pokazał Plasido Zurla, kapłan z tego samego klasztoru, z którego pochodził kartograf. W 1806 roku przedstawił on obszerne studia na jej temat i od tamtej pory wszyscy już wiedzieli, że jeśli chodzi o wiedzę geograficzną Mauro znacznie wyprzedził swój czas.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

blic.rs

Komentarze

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama