Dzieci bawiły się małymi pojazdami już 5 tys. lat temu!

Reklama

czw., 10/26/2017 - 21:22 -- zzz

Sogmatar, znany także jako „Sumatar”, jest jednym z najstarszych znanych na świecie siedlisk. Z tego względu jest też kolebką wielu legend. Jako część Drogi Abrahama – szlaku kulturowego, który łączy miejsca związane z podróżą Abrahama – Sogmatar był w czasach jego świetności (tj. jakieś 5 tys. lat temu), ważnym centrum kultu. Wokół świętego wzgórza umiejscowione zostały świątynie i ołtarze poświęcone różnym bóstwom. Tradycja mówi także, że to właśnie tu zbiegł Mojżesz po zabiciu Egipcjanina.

 

W maju br. archeolodzy odkryli w tym miejscu przedmioty, które mogą świadczyć, że codzienne życie w Sogmatarze mogło nie różnić się tak bardzo od współczesnego. A przynajmniej było tak w przypadku dzieci. W grobie jednego z nich odnaleziono zabawkową bryczkę z kołami oraz udekorowane grzechotki.

 

W artykule opublikowanym przez Hurriyet Daily News, dyrektor archeologicznego muzeum Sanliurfa – Celal Uludağ, który jest także kierownikiem wykopalisk w Sogmatar – wyjaśniał, że „zabawki datowane są na czasy epoki brązu i uważa się, że były wyprodukowane dla dzieci królów lub miejskich urzędników.Ukazują nam one nie tylko ich poczucie piękna, ale także dziecinne preferencje odnośnie do zabaw 5 tys. lat temu”.

Jesteśmy zatem pewni dwóch rzeczy:

  1. Grzechotki były znane od co najmniej 5 mileniów.
  2. Dzieci od zawsze lubiły bawić się miniaturowymi pojazdami kołowymi, czy to wozami czy ciężarówkami.
Autor: 
Daniel Esparza
Źródło: 

comparic.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama