Naukowcy potwierdzają: Nóż króla Tutanchamona pochodzi z kosmosu

Reklama

śr., 06/15/2016 - 00:21 -- koscielniakk

Zespół naukowców udowodnił właśnie, że nóż egipskiego faraona Tutanchamona żyjącego w XIV wieku p.n.e. wykonany został z meteorytu.

W grobowcu egipskiego faraona Tutanchamona, znaleziono nóż, którego ostrze pochodzi z kosmosu ! Naukowcy z Politechniki w Mediolanie, Uniwersytetu w Pizie i muzeum Egipskiego w Kairze donoszą, że ostrze noża znalezionego w sarkofagu obok mumii, wykonane zostało z meteorytu. Uczeni, wykorzystując promienie rentgenowskie przeprowadzili analizę, której wyniki opublikowali w czasopiśmie Meteoritics and Planetary Science.                                                                                                         

Grobowiec Tutanchamona, faraona z XVIII dynastii, został odkryty przez archeologa Howarda Cartera w roku 1922. Trzy lata później, obok mumii, znaleziono dwa noże : jeden z żelaznym ostrzem, a drugi ze złotym. Wstępne analizy żelaznego ostrza nie dały jednoznacznych wyników, dopiero zaawansowane technologie pozwoliły naukowcom udowodnić, że wykonane zostało z meteorytu. "Na żelazo pochodzące z meteorytu wyraźnie wskazuje obecność dużej ilości niklu", powiedziała Daniela Comelli, która stanęła na czele zespołu badawczego. Ostrze noża należącego do faraona zawiera 11 % niklu, a to prawie trzy razy więcej, niż znaleziono w innych artefaktach wykonanych z żelaza. Zawiera ono również ślady kobaltu, co wskazuje na pochodzenie z meteorytu. "Wzięliśmy pod uwagę wszystkie meteoryty znalezione na przestrzeni 2000 kilometrów z centrum w morzu Czerwonym, i w końcu znaleźliźmy dwadzieścia, w których skład wchodziło żelazo", wyjaśniła Comelli. Tylko jeden z nich zawierał nikiel i kobalt w ilościach, odpowiadających ilościom znalezionym  w nożu faraona. Natknięto się na niego w 2000 roku,  w egipskim mieście Marsa Matruh. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycie rozpoczęło nowy etap badań nad życiem egipskich faraonów. W grobowcu króla, który zmarł w wieku 19 lat, został znaleziony również naszyjnik z przyczepionym do niego talizmanem wykonanym z silikonu, który powstał w momencie zderzenia się meteorytu z piaskami pustyni libijskiej.

Tłum. Emila Liberda

Źródło: Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama