Ta kobieta na własne oczy widziała mamuty, tygrysy szablaste i ptaki- słonie

Reklama

Szkielet, którego wiek sięga nawet 13 600 lat znaleziono w Tajlandii w jaskini Tam Lod. Naukowcom udało się zrekonstruować twarz kobiety, która w chwili śmierci miała prawdopodobnie 25 - 30 lat.

Uważa się ją za członka populacji, od której wywodzi się większość ludności zamieszkującej południową Azję.

Kobieta z plejstocenu zmarła ponad 13 600 lat temu. Zespołowi naukowców po dokonaniu specjalnych pomiarów udało się dokonać rekonstrukcji jej twarzy. W ciągu plejstocenu na Ziemi żyły jeszcze wymarłe już dziś zwierzęta, takie jak mamuty, tygrysy szablaste i podobne do strusi ptaki –słonie, ale dwa razy większe od nich!

Wyniki pracy naukowców przedstawiają kobietę w wieku 25-30 lat, mierzącą około 155 cm. Rekonstrukcja była możliwa dzięki badaniom przeciętnych wymiarów twarzy, mięśni, czaszki 720 kobiet z 25 krajów świata, z ponad trzech kontynentów.

Szkielet kobiety został znaleziony w 2001 roku, w północno-zachodniej części Tajlandii, w dużej jaskini, która była kiedyś domem dla homo sapiens. Jaskinia miała wydzieloną część do przygotowywania jedzenia oraz wspólnego wytwarzania narzędzi, pisze Daily Mail.

13 600 lat temu doszło do zawalenia się części jaskini i ostatecznie miejsce to stało się najstarszym dziś w północno-zachodniej części Tajlandii grobem z ludzkimi szczątkami.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

blic.rs

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama