NIESAMOWITE ODKRYCIE na starożytnej tabliczce

Reklama

pon., 09/04/2017 - 11:28 -- koscielniakk

Dwaj australijscy matematycy uważają, że babilońska tabliczka gliniana licząca około 3700 lat jest w rzeczywistości najstarszą starożytną tabelą trygonometryczną, która, być może, była stosowana w przypadku rozwiązań udoskonalanych przez babilońskich matematyków, pisze New York Times.

 

- To trygonometryczna tablica, która wykonana została ponad 3 000 lat temu, mówi Daniel Mensfield z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii.

On i jego kolega Norman Vajldberger poinformowali o odkryciu w piśmie Historia Matematyki.

Tabliczka, znana pod nazwą Plimpton 322, została znaleziona na początku XX wieku na południu Iraku i już od dłuższego czasu przyciąga zainteresowanie naukowców.

Składa się z 4 kolumn i 15 rzędów liczb zapisanych systemem sześćdziesiątkowym, spisanych na kawałku gliny szerokim na około 13 cm i wysokim na 9 centymetrów. Pierwsza kolumna zawiera tylko wiersze cyfr od 1 do 15, pozostałe trzy są o wiele bardziej interesujące.

Dla matematyków Otto Neugebauera i Abrahama Sachsa już w 1940 roku było jasne, że te trzy kolumny to w zasadzie trójka pitagorejska –trzy liczby całkowite dodatnie, które spełniają równanie a2 + b2 = c2. a 2 + b 2 = c 2 . {\displaystyle a^{2}+b^{2}=c^{2}.}To ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Pitagoras, którego nazwę nosi równanie, urodził się dużo później, wskazuje New York Times.

Po tym, jak trafiła do kolekcji Georga Artura Plimptona, amerykańskiego wydawcy, tabliczka została nazwana na jego cześć. Plimtpon przekazał później swoją kolekcję Uniwersytetowi Columbia.

Naukowcy oszacowali, że Plimpton 322 powstał między 1822 a 1762 r.p.n.e.

Dlaczego Babilończycy zestawili taką tabelę, pozostaje tajemnicą. Niektórzy twierdzą, że pomagała w pracy nauczycielom matematyki.

 

 

Autor: 
M. Milikšić/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

New York Times

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama