PO 500 latach badaczom udało się wreszcie odszyfrować najbardziej tajemniczy starodruk.

Reklama

sob., 02/03/2018 - 18:16 -- koscielniakk

Sztuczna inteligencja umożliwiła naukowcom rozszyfrowanie tajemniczego, starego manuskryptu, którego przez wieki nie udawało się odczytać.

 

 

Manuskrypt żołnierza, kodeks stworzony w nieznanym systemie pisania, jest datowany na XV wiek. Do tej pory nikomu nie udało się go przetłumaczyć, chociaż był dobrze znany historykom kryptografii tekstu i próbowano go rozszyfrować już w XIX wieku, zaraz po odnalezieniu.

W celu odkrycia pochodzenia języka, w którym napisano rękopis, naukowcy z Uniwersytetu Alberta zatrudnili sztuczną inteligencję. Za pomocą algorytmów odkryto, że prawdopodobnie chodzi o hebrajski.

- To było niesamowite - powiedział profesor Greg Kondrak, który prowadził badania.

- Sama świadomość, że to hebrajski, była dopiero pierwszym krokiem. Następnym było oczytanie starodruku.

Do odczytania wykorzystali algorytm. Założyli, że manuskrypt jest zbiorem algaframów lub anagramów ułożonych w kolejności alfabetycznej. Korzystając z algorytmów stworzonych do rozwiązywania tego typu zagadek, profesor Kondrak i jego student Bradley Hower zdołali za pomocą hebrajskiego rozpoznać sporą ilość słów.

- Obliczyliśmy, że ponad 80% słów pochodzi ze słownika hebrajskiego, ale nie znaleźliźmy ich znaczenia-przyznał Kondrak.

O pomóc zwrócili się do znawcy języka hebrajskiego profesora Moshe Koppela, który po pierwszej analizie doszedł do wniosku, że nie chodzi tu o zmyślone zdania. Po paru korektach i przy pomocy przeglądarki Google badacze wreszcie dotarli do sedna sprawy .

 

„Dawała polecenia księdzu, domownikom, mnie i ludziom”.

- Zdanie rozpoczynające manuskrypt jest bardzo piękne i ma sens - skomentował Kondrak.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Transactions of the Association of Computational Linguistics.

Chociaż najbardziej pomogli profesorowie historii i znawcy hebrajskiego, profesor Kondrak wierzy w możliwości komputera i sztucznej inteligencji, już teraz ciesząc się z możliwości odszyfrowania innych pism.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

B92

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama