W dniach 23-25 czerwca 2017 odbędzie się II Wielki Zlot Słowian - Ostrów Lednicki 2017

W dniach 23-25 czerwca 2017 odbędzie się II Wielki Zlot Słowian - Ostrów Lednicki 2017

Link do zlotu: http://wielkizlotslowian.pl/

Dzieci w polskich szkołach uczą się o Wikingach, starożytnych Grekach, Rzymianach, a także o ich bogach - o Zeusie, Jowiszu czy Odynie. Natomiast nikt nie opowiada im o Słowianach, ich kulturze oraz o bogach słowiańskich. Perunie, Welesie i całej reszcie bogów i demonów słowiańskich.

Znalezione obrazy dla zapytania słowianie mitologia

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do mitu (powstałego całkiem niedawno, bo… w XX wieku), że Polska istnieje dopiero od daty chrztu. Czyli od 966 roku. A wcześniej?

Badania genetyczne bezspornie wykazują wielowiekową obecność Słowian na ich ziemiach od Łaby po Wołgę, najstarsza mutacja – haplogrupa wywodząca się z naszych ziem szacowana jest na ponad 10 000 lat.

Dość cennym dla opisania przedchrześcijańskiej historii naszych ziem jest dokument szpiegowski sporządzony około roku 844 dla króla wschodnich Franków Ludwika II „Niemieckiego”, czyli ponad 120 lat przed chrztem Mieszka. Dokument ten zawiera listę ludów zamieszkujących na wschód od państwa wschodnich Franków, wraz z podaniem liczby osad i grodów. Dokument ten pozwala nam się zorientować o sile gospodarczej związków zamieszkujących nasze ziemie.

I tak dla przykładu Goplanie posiadali około 400 grodów, lud określany jako Thafnezi, zamieszkujący prawdopodobnie gdzieś na Mazowszu posiadał 257 grodów, Thandesi, lud zamieszkujący nad Obrą podbity przez Mieszka, 200 grodów. Miloxi, zamieszkujący Wielkopolskę – ziemie rodowe Piastów, 67 grodów, w sumie na terenach dzisiejszej Polski Geograf Bawarski wymienia ponad 1200 grodów, a mówimy o czasach na 100 lat przed Mieszkiem.

To nie były puste tereny, po których tylko wilk i niedźwiedź grasował, to były prężne organizacje, które można porównywać do państw. Podlegały one dalszym łączeniom, podbojom. Właśnie z tych organizmów wzięły się dzisiejsze krainy takie, jak Mazowsze, Wielkopolska, Małopolska, Śląsk, które w średniowieczu określano ziemiami. Do boju stawało rycerstwo ziemi Mazowieckie.

Mówiąc o grodach, warto wspomnieć o naszej myśli fortyfikacyjnej. Gród książęcy na Ostrowiu Lednickim otoczony był 9-13 metrowej wysokości wałem ziemno-drewnianym o konstrukcji skrzynkowej. (to wysokość dzisiejszych 3-4 kondygnacyjnych budynków). Było to obwarowanie ówczesnymi metodami walki nie do zdobycia. Mury kamienne można było podkopać, kruszyć ogniem, nasze rozwiązanie było odporne na podkopy, na ogień i jeśli atakujący nie sforsowali bram (jak to miało miejsce podczas najazdu księcia czeskiego Brzetysława, który zdobył i zniszczył Ostrów Lednicki) warownia nie była do zdobycia.

Znalezione obrazy dla zapytania gród pierwszych piastów ostrów lednicki

Polska nie powstała wraz z chrztem, Polska to długi proces, na który składała się praca kolejnych pokoleń, budowniczych, rolników, rzemieślników, wojów, władców i poddanych. Chrzest, a w zasadzie nie chrzest, a dokument Dagome iudex, w którym Mieszko oddaje Polskę we władanie papieżowi, stając się jego lennikiem wpisuje Polskę w orbitę krajów chrześcijańskich.

Zachód nie chce pamiętać, że ziemie Słowian rozciągały się aż po Łabę. Zachodnich Słowian określało się jako Lachów, co po dzień dzisiejszy pozostało w potocznym języku Ukraińców, Białorusinów czy też Rosjan.

Celem Zlotu Słowian jest zaangażowanie uczestników w obcowanie z kulturą Słowian oraz historią, poprzez możliwość jej dotknięcia, powąchania czy nawet posmakowania. Współpracując z licznymi grupami rekonstrukcyjnymi, naukowcami, znawcami tradycji, kultury i zwyczajów Słowian chcemy odtworzyć w sposób najwierniejszy realia życia z tamtego okresu.

ZLOT Słowian objęty patronatem medialnym TVP HISTORIA

Link do zlotu: http://wielkizlotslowian.pl/

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny - koncerty, widowisko czy zwiedzanie wioski słowiańskiej są ogólnodostępne.

W ramach wpisowego na Zlot uczestnik otrzymuje:
- miejsce dla namiotu na polu namiotowym w dniach 23/24 i 24/25.06.2017 po rezerwacji dokonanej przez aplikację i opłatę w systemie przelewy24
- pamiątkową koszulkę Zlotową z motywami słowiańskimi
- wstęp do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i przeprawę promem na Ostrów Lednicki
- zestaw pamiątek zlotowych
- posiłek jednogarnkowy ze Zlotowej Kuchni Polowej 24 i 25.06.2017
- losowe niespodzianki

Na uczestników czeka wiele atrakcji kulturalnych. W sobotę będzie "NOC GWIAZD". Po koncercie zespołu SameSuki oraz Good Staff wystąpi zespół Czeremszyna. Noc zakończymy oglądając klimatyczne widowisko w reżyserii Andrzeja Pieczyńskiego.

Znalezione obrazy dla zapytania zlotsłowian pieczyński

Znalezione obrazy dla zapytania zlotsłowian

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

PL PORTAL PL

Dział: 
video: 

Komentarze

Wysłane przez zzz w
Rzeczywiście zasłania. Zmniejsz ekran/pulpit ze 100 na 90%.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.