Święto Pracy w Polsce Ludowej stanowiło jedno z centralnych wydarzeń komunistycznego kalendarza. Był to jednocześnie największy spektakl propagandowy PRL.
Do opuszczonego miasta najpierw przyszły gryzonie. Potem pojawiły się wilki, lisy, a nawet, niewidziane od setek lat, niedźwiedzie. Prypeć - niegdyś 50-tysięcznie miasto w pobliżu byłej elektrowni w Czarnobylu
W 1962 roku amerykański samolot szpiegowski zrobił nad Kubą zdjęcie, które o mały włos nie wywołało III wojny światowej. Jak pisze Independent zdjęcie na pierwszy rzut oka wydaje się być nieszkodliwe i pokazuje gwiazdę,
Kukliński złożył przysięgę wojskową, którą zwyczajnie złamał, a że zwycięzcy piszą historię stąd próba wykreowania Ryszarda Kuklińskiego na bohatera. Ale czyjego bohatera - Polski czy USA?
Odtajnione szyfrogramy komunistów z 1989r.: z Wałęsą się dogadaliśmy; Solidarność będzie popierać socjalizm; będziemy sterować obradami Okrągłego Stołu
W ostatnim czasie media obiegła notatka z protokołu dostarczonych produktów do celi, w której był internowany Lecha Wałęsy. Rzekomo skonsumowane ilości wskazują raczej, że jedna osoba nie mogła wypić i wypalić aż tak dużej ilości.
Zimno Wam? To nie początek epoki lodowej, tylko normalna zima. Dawniej było znacznie mroźniej i śnieżniej. Zobaczcie na zdjęciach i filmach, jak wyglądała słynna zima stulecia sprzed 38 lat
Największe zabawy i bale sylwestrowe odbywały się w … największych salach reprezentacyjnych centralnych i wojewódzkich urzędów, uczelni, i tp. instytucji państwowych.
Gierkowi bardzo zależało, żeby stopa życiowa w Polsce cały czas rosła. Było w tym trochę populizmu, choć on nie myślał w tych kategoriach - bardziej kierował się paternalizmem.
PAMIĘĆ O CZASACH PRL-u Z biegiem lat pamięć dokonuje selekcji, zapomina o wielu drobniejszych niedogodnościach, a wyolbrzymia często takie, które szczególnie silnie nas dotknęły, trwały czas długi, lub krótszy, lecz były przez nas odczuwane bardzo intensywnie. W naszych wspomnieniach szczególnie silnie zakotwiczyły się te dotyczące działań negatywnych, lecz trzeba pamiętać, że cały ten czas życia nie był jedynie panowaniem zła, lecz miały miejsce wówczas i dobre działania przynoszące nam, żyjącym w tym czasie, ich akceptację i radosne wzruszenia.

Strony