15 faktów o przedrewolucyjnej Rosji

Reklama

ndz., 05/06/2018 - 23:20 -- zzz

Imperium Rosyjskie większości Polaków kojarzy się przede wszystkim z zaborem, wojnami napoleońskimi i Fiodorem Dostojewskim. Przed wami kilka ciekawostek o państwie, które zniknęło na zawsze wraz z nastaniem smutnych i czerwonych panów.

 

 

#1.

 

Znalezione obrazy dla zapytania strzelba myśliwska

W Imperium Rosyjskim można było bez przeszkód nosić przy sobie broń, którą sprzedawano bez żadnych pozwoleń w sklepach myśliwskich. 

#2.

Ciężar mierzono nie w kilogramach, ale w pudach. Jeden pud to 16,38 kilograma.

 

 

#3.

Imperium Rosyjskie było jednym z najbardziej abstynenckich krajów w Europie. Aż do XX wieku Rosja zajmowała przedostatnie miejsce w Europie pod względem ilości alkoholu spożywanego na jednego mieszkańca.

#4.

Car Mikołaj II był kuzynem króla Wielkiej Brytanii Jerzego V.

 

 

#5.

Car Piotr III, z pochodzenia Niemiec, był wnukiem stryjecznym króla szwedzkiego Karola XII i wychowywano go na następcę szwedzkiego tronu. Monarcha żałował, że zamiast zostać władcą "cywilizowanego narodu" wylądował w Rosji.

#6.

W XX wiek Rosja weszła z prężnie działającym przemysłem wydobywczym ropy. 94 procent wydobywanego surowca było obrabiane w tym kraju.

 

 

#7.

W 1904 roku w Rosji było 21 milionów koni (a na świecie w tym okresie - około 75 milionów). 60% chłopskich rodzin posiadało trzy i więcej koni.

#8.

W 1914 roku Rosja zajmowała pierwsze miejsce podług skali produkcji przemysłowej.

 

 

#9.

Słynnych perfum Chanel no. 5 nie wymyśliła Coco Chanel, ale rosyjski emigrant Wierigin, który pracował w zakładzie Chanel razem z rdzennym moskwianinem Ernestem Beaux.

#10.

W 1913 roku przychody Rosji z eksportu masła śmietankowego zrównały się z przychodami z wydobycia złota.

 

 

#11.

Najbardziej liczną warstwą społeczną w Rosji było chłopstwo.

#12.

Prawie 70 procent ludności wyznawało prawosławie, 9 procent katolicyzm, a 11 procent było muzułmanami. W kraju mieszkało także sporo żydów (4 procent).

#13.

Pierwszym przywódcą państwowym, który głosił potrzebę światowego rozbrojenia był Mikołaj II. Zaproponował to innym władcom w 1898 roku w Hadze.

#14.

Przed I wojną światową Rosja produkowała tyle chleba, ile Stany Zjednoczone, Kanada i Argentyna razem wzięte. Państwa te były światowymi liderami w produkcji chleba.

 

 

 

 

#15.

Rosja i jej sojusznicy praktycznie wygrali wojnę już pod koniec 1916 roku. Niemcy zaproponowali pokój, ale ich przeciwnicy, w tym Rosja, żądali pełnej kapitulacji. Tylko wybuch lutowej i październikowej rewolucji pozwoliły Niemcom "dociągnąć" do 1918 roku.

 

 

Autor: 
Z
Źródło: 

logoslovo.ru

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama