Kiedy powstał Ku Klux Klan?

Reklama

czw., 05/13/2021 - 20:08 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Parada Ku Klux Klanu w Waszyngtonie, 1926. (Shutterstock)

W 1865 roku, po zniesieniu niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, grupa szkockich emigrantów założyła Ku Klux Klan, jedną z najkrwawszych tajnych sekt w historii Ameryki, która postanowiła bronić białej supremacji.

Ku Klux Klan narodził się w Wigilię Bożego Narodzenia 1865 roku w Pulaski, mieście w stanie Tennessee na granicy z Alabamą w południowych Stanach Zjednoczonych. Został założony przez grupę szkockich emigrantów należących do burżuazji agrarnej, w następstwie wyzwolenia osób czarnoskórych z niewoli.

SZKOCKA MASONERIA. Termin Klan jest hołdem dla szkockiej masonerii, podczas gdy Ku Klux jest wolną transliteracją greckiego kúklos (okrąg, koło). Oficjalny chrzest organizacji odbył się w 1867 roku w Nashville, kiedy to generał Konfederacji i były handlarz niewolnikami Nathan Bedford Forrest przyjął tytuł Wielkiego Czarodzieja.

W krótkim czasie KKK stanie się jedną z najpotężniejszych i najbardziej krwiożerczych sekretnych sekt w historii Ameryki, której celem była obrona supremacji i przywilejów białych nad Afroamerykanami. Ale Żydzi, homoseksualiści i katolicy również doznali ich przemocy, stając się przedmiotem kampanii zastraszania, pożarów miejsc kultu, linczów, morderstw i gwałtów.

PRZESTĘPSTWA KSENOFOBICZNE. Historia KKK podzielona jest na trzy fazy. Pierwsza rozpoczęła się wkrótce po zakończeniu wojny secesyjnej i trwała do 1871 roku, kiedy to Kongres Stanów Zjednoczonych podjął szereg działań legislacyjnych, aby złagodzić falę ksenofobicznych zbrodni popełnianych przez jego członków.

KRZYŻ OGNIA. Druga faza rozpoczęła się w 1915 roku pod kierownictwem Williama Josepha Simmonsa, byłego pastora metodystów, który czerpiąc inspirację ze starożytnych szkockich klanów, jako pierwszy wprowadził ognisty krzyż do ikonografii organizacji. W latach dwudziestych KKK przeżywał moment największej świetności, osiągając od trzech do sześciu milionów wyznawców: w czasie II wojny światowej został jednak rozwiązany - ale tylko z powodu poważnych problemów finansowych.

Od lat pięćdziesiątych XX wieku nazwa Ku Klux Klan została w końcu wskrzeszona przez szereg grup działających w Alabamie i innych stanach Południa, które skupiły się na przeciwstawianiu się ruchowi na rzecz praw obywatelskich Afroamerykanów, używając wszelkich form przemocy. Tak jak wtedy, gdy w nocy 21 czerwca 1964 roku w Missisipi zginęło trzech młodych aktywistów.

Autor: 
tłum. Izabella Saniewska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama