Nikola Tesla — człowiek, który oświetlił świat

Reklama

pt., 07/24/2020 - 15:45 -- AleksandraJ

Nikola Tesla to osoba, o której wszyscy słyszeli. Nikola Tesla to człowiek, który oświetlił świat. Odwiedziliśmy Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie i jego miejsce urodzenia w Lice, więc opowiemy o tych miejscach i zapamiętamy historię życia Tesli, ponieważ niezaprzeczalnie na to zasługuje.

Nikola Tesla urodził się w mieście Smiljan w nocy z 9 na 10 lipca 1856 r. Ciekawe w jego narodzinach jest to, że tej nocy była straszna burza i błyskawica przemknęła przez Likę, urodził się dokładnie o północy. Miał trzy siostry i jednego brata. Co ciekawe, brat był, jak mówią, znacznie mądrzejszy od Nikoli, ale niestety spadł z konia w wieku 12 lat i zmarł. Potem życie Nikoli zmieniło się, miał zaledwie 5 lat, zaczął mieć straszne koszmary i „błyski”, jak to nazwał. Nie miał przyjaciół, ponieważ był inny, nie był zainteresowany grą, był zainteresowany tym, jak coś działa i jak może działać jeszcze lepiej, badał.

Uczył się najpierw w Smiljan, potem w Gospicu i Rakovicy, po czym poszedł na studia do Grazu. Po anulowaniu stypendium zaczął uprawiać hazard, dlatego zrezygnował ze studiów. Dostał pracę w Mariborze i wrócił do Gospica, a następnie wyjechał do Budapesztu, gdzie brał udział w budowie pierwszej centrali telefonicznej. Potem dostał pracę u Edisona w Paryżu, a następnie wyjechał do Nowego Jorku i z powodu nieporozumień z Edisonem, a raczej z powodu kradzieży wynalazków Tesli przez Edisona, Tesla otworzył własną firmę. Potem były wzloty i upadki, wiele osób śmiało się z niego, brakowało mu pieniędzy, jego laboratorium spłonęło, ale nadal udało mu się opublikować kilka patentów. Był sumienny, pracował i badał całe swoje życie.

Zmarł 7 stycznia 1943 r. W Nowym Jorku, sam, w hotelu New Yorker na 33 piętrze w apartamencie 3327 w wieku 86 lat.

Geniusz Nikoli Tesli i jego życie można przeczytać w jego autobiograficznej pracy „Moje wynalazki” lub odwiedzić jedno z dwóch miejsc poświęconych Tesli, o których mówimy poniżej.

CENTRUM PAMIĘCI „NIKOLA TESLA” SMILJAN

Dom urodzenia Nikoli Tesli znajduje się w Smiljan w Chorwacji, niedaleko Gospica, gdzie dziś działa centrum pamięci otwarte w 2006 roku. Centrum jest otwarte codziennie oprócz poniedziałku, a bilet kosztuje 50 kun.

W centrum znajdują się:

Dom rodzinny - życie Nikoli pokazano w domu za pomocą zdjęć i tekstu, a tuż obok domu znajduje się kościół, w którym pracował jego ojciec.

Stacja testowa - prototypowa stacja testowa z Colorado Springs z 1899 roku. Celem stacji jest pokazanie badań Tesli dotyczących prądów o wysokiej częstotliwości i wysokim napięciu. Pokazy odbywają się od 10 rano, następnie co dwie kolejne godziny.

Multimedia - obiekt multimedialny, w którym znajduje się sala prezentacji, sklep z pamiątkami i plac zabaw dla dzieci. Po demonstracji na stanowisku testowym w hali prezentacyjnej wyświetlany jest film o życiu Tesli - zalecamy obejrzenie go, aby przynajmniej spróbować zrozumieć, co się działo w jego głowie. Plac zabaw jest wyjątkowy, zaprojektowany na wzór Tesli, więc w przypadku niektórych obiektów dzieci muszą nieco pobudzić mózg, aby się bawić.

.Turbina Tesli - umieszczona w strumieniu Vaganaca

 

MUZEUM NIKOLI TESLI W BELGRADZE

Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie znajduje się przy ulicy Krunskiej 51, założonej za czasów istnienia Jugosławii w 1952 roku. Muzeum jest otwarte codziennie oprócz poniedziałku, a co pełną godzinę możesz dołączyć do wycieczki z przewodnikiem w języku serbskim lub angielskim.

Sava Kosanović, bratanek Nikoli, odziedziczył całą swoją spuściznę, którą przywiózł z Ameryki do Belgradu, gdzie jest nadal przechowywana. Muzeum ma więcej niż:

160 000 oryginalnych dokumentów,

2000 książek i czasopism,

1200 eksponatów historycznych i technicznych,

1500 zdjęć oryginalnych obiektów technicznych, instrumentów i urządzeń,

1000 planów i rysunków.

Biorąc pod uwagę te liczby, muzeum jest dość małe, ale dlatego imponujące. Podzielone jest na 7 części:

  1. Tesla, człowiek i twórca - świadectwo chrztu, paszport i świadectwo ukończenia szkoły
  2. Przedmioty osobiste, korespondencja - niektóre przedmioty osobiste Tesli, takie jak: garnitur, czapka, rękawiczki, okulary. Są wszystkie jego dyplomy, wyróżnienia, zdjęcia i dokumenty ze śmierci i pochówku.
  3. Urna - zdecydowanie najciekawszą częścią muzeum jest pozłacana urna w kształcie kuli z prochami Tesli.
  4. Bajka o elektryczności - w następnym pokoju wyświetlany jest film o elektryczności.
  5. Układ wielofazowy i jego zastosowanie
  6. Transformator Tesli i połączenia radiowe
  7. Zdalne sterowanie

Wieczna debata na temat pochodzenia Tesli nie ma znaczenia, bez względu na to, czy był Chorwatem czy Serbem, był wielkim, bezinteresownym człowiekiem, który wiele zrobił dla ludzkości, więc odwiedźcie dom w Smiljan i muzeum w Belgradzie i oddajcie hołd temu człowiekowi.

Autor: 
Anna Nowakowska
Dział: 
video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama