Pistolet, którym zabito Billy’ego Kida, został sprzedany za 6 milionów dolarów

Reklama

śr., 09/01/2021 - 15:21 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Pistolet użyty do zabicia Billy’ego Kida sprzedano za 6 milionów dolarów w domu aukcyjnym Bonhams. Fot. Bonhams.

Pistolet, którym zastrzelono osławionego przestępcę Billy’ego Kida w czasach amerykańskiego Dzikiego Zachodu, został sprzedany podczas aukcji za 6,03 mln dolarów, co stanowi rekordową sumę zapłaconą za broń palną.

Rewolwer Colt należący do szeryfa Pata Garretta został wyceniony na 2 do 3 milionów dolarów i doczekał się „ożywionej licytacji” telefonicznej, online, oraz na miejscu podczas piątkowej sprzedaży, poinformowali przedstawiciele domu aukcyjnego Bonhams.

- Jest reliktem jednej z najważniejszych i najlepiej znanych historii Dzikiego Zachodu - dodali.

Powiedzieli, że broń jest w „bardzo dobrym” stanie z „przetartym uchwytem”.

Garrett użył rewolweru kalibru .44 do zabicia Billy’ego Kida - który urodził się jako Henry McCarty, ale używał też imienia William Bonney - strzałem w klatkę piersiową 14. lipca 1881 roku w Nowym Meksyku. Przestępca miał wtedy 21 lat.

Poprzednia rekordowa cena broni palnej wynosiła 1,98 mln dolarów i została zapłacona w Christie’s w 2002 roku za parę pistoletów skałkowych używanych przez Jerzego Waszyngtona w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, jak informuje Bonhams. Były one prezentem od jego przyjaciela i sprzymierzeńca, markiza de La Fayette.

Piątkowa sprzedaż była gwoździem programu aukcji broni palnej, rękopisów, zdjęć i innych pamiątek z Dzikiego Zachodu zebranych przez kolekcjonerów z Teksasu oraz profesorów uniwersyteckich Jima i Theresę Earle.

Sprzedano również dubeltówkę Whitney, którą Billy Kid ukradł zastępcy szeryfa, którego następnie zabił, podczas ucieczki z więzienia w kwietniu 1881 roku.

Dubeltówkę sprzedano za niemal 980 tysięcy dolarów, co znacznie przewyższyło szacowaną kwotę od 200 do 300 tysięcy dolarów.

Autor: 
tłum. Martyna Sołtysiak
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama