Polskie towarzystwo w Anglii

Reklama

sob., 04/02/2022 - 16:25 -- MagdalenaL

Towarzystwo Anglo-Polskie powstało jako stowarzyszenie założone przez poetę Thomasa Campbella i jego przyjaciół w celu okazania współczucia i wsparcia polskim powstańcom po powstaniu w 1832 roku w celu uzyskania wolności. Zostało ono brutalnie stłumione przez Rosjan, a część powstańców znalazła schronienie w Anglii.

 

Po II wojnie światowej Towarzystwo Anglo-Polskie odrodziło się jako niezależne regionalne stowarzyszenie – The Anglo Polish Society Bristol and South West stało się centralnym punktem życia Polonii. Polscy żołnierze, lotnicy i marynarze, którzy walczyli jako sojusznicy u boku brytyjskich sił zbrojnych oraz niektórzy ocaleni z powstania warszawskiego, którzy dotarli do Wielkiej Brytanii, nie mogli wrócić do zdominowanej przez komunistów Polski. Niektórzy osiedlili się z rodzinami w Bristolu i na południowym zachodzie. Byli jednymi z pierwszych członków Towarzystwa. Polonia znacznie się rozwinęła wraz z przybyciem dużej liczby Polaków po wejściu Polski do UE i zwiększeniem członkostwa w Towarzystwie.

 

Towarzystwo Anglo-Polskie, uzyskując w 2005 roku status organizacji charytatywnej, postawiło sobie następujące cele:

– promowanie dobrych relacji między społecznościami lokalnymi a Polakami mieszkającymi w okolicy;

– organizowanie wydarzeń społecznych i kulturalnych w celu dalszego promowania spójności społecznej: koncerty, wystawy, wykłady, spotkania;

– udzielanie informacji w biurze Towarzystwa i telefonicznie, aby nowo przybyli do Wielkiej Brytanii Polacy mogli skorzystać z pomocy, a także założonej społeczności;

– pomoc w radzeniu sobie z różnymi organizacjami i wypełnianiem deklaracji podatkowych;

– zbieranie i archiwizowanie materiałów dotyczących polskiej społeczności w West Country dla Anglo Polish Society Bristol and the South West w Muzeum Miasta Bristolu.

 

 

Autor: 
Autor tłumaczenia: Nikita Stelmakh
Źródło: 
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama