Jaki wpływ na Adolfa Hitlera miał jego ojciec?

Reklama

czw., 02/25/2021 - 14:01 -- MagdalenaL

Adolf (po lewej) i Alois (po prawej) Hitlerowie / Fot. de.wikipedia.org

Opublikowane w ostatnim czasie listy ojca Adolfa Hitlera wskazują na wpływ, jaki wywarł on na psychice syna. Niektórzy historycy wskazują, że to właśnie Alois Hitler mógł być powodem nienawiści i rasizmu, który narodził się w głowie przyszłego wodza III Rzeszy.

Nieznane dotąd korespondencje ojca Hitlera rzucają światło na wczesne lata i pochodzenie niemieckiego dyktatora. 31 listów Aloisa do Adolfa zostało zawartych w nowej publikacji „Ojciec Hitlera: Jak syn stał się dyktatorem”.

Wiele wskazuje na to, że Alois miał duży wpływ na kształtowanie się nienawiści w Adolfie. Miał on bowiem wychowywać syna w atmosferze egoizmu i nienawiści do innych raz, co z pewnością przełożyło się na późniejsze poglądy przyszłego dyktatora. Wskazuje na to autor wspominanej wyżej książki, austriacki historyk Roman Sandgruber.

Część z korespondencji Aloisa zaadresowana była do mistrza budowy dróg, Josefa Radleggera. Dotąd nieopublikowane listy trafiły w ręce Sandgrubera pięć lat temu. Stało się to za sprawą prawnuczki drogowca. Listy ojca Hitlera dopiero teraz ujrzały światło dzienne.

Niedaleko pada jabłko od jabłoni

Roman Sandgruber opisuje Aloisa jako połączenie silnego egocentryzmu, narcyzmu i rażącego przeceniania swojej osoby. Wygląda na to, że ojciec i syn razem podzielali „pogardę” dla wszelkich autorytetów – wskazuje historyk.

W opublikowanych listach zawarte są również informacje o matce Hitlera – ta, umierająca, miała być w 1907 roku leczona przez doktora o żydowskim pochodzeniu. Ten sam lekarz zmuszony był później uciec do Stanów zjednoczonych – podaje Deutche Welle.

Publikacja ujawnia również, ze Adolf Hitler z dużą dozą prawdopodobieństwa próbował za wszelką ukryć fakt, że jego rodzina zamieszkiwała niegdyś należącą do Żydów posiadłość w Urfahr, niedaleko miasta Linz nad Dunajem.

„31 listów otwiera zupełnie nowe i bardziej precyzyjne spojrzenie na postać ojca, która znacząco ukształtowała młodego Adolfa Hitlera. Wnosi trochę światła w mrok codziennego życia rodziny Hitlerów, która do tej pory charakteryzowała się tylko mitami i niewiadomymi” – opisuje na swej stronie internetowej wydawca książki Styria Books.

Alexandra Föderl-Schmid, recenzentka książki dla gazety Süddeutsche Zeitung, napisała, że Hitler, który ​​"przywiązywał tak wielką wagę do rodowego paszportu i aryjskiego pochodzenia, sam miał więcej niż jedną lukę w swoim drzewie genealogicznym".

Zanim nowa książka została opublikowana, istniało bardzo mało źródeł przybliżających historykom postać Aloisa Hitlera. Ci uważają, że publikacja może stać się kamieniem węgielnym do powstania filmu o rodzinie i wczesnych latach dyktatora III Rzeszy.

Autor: 
Mateusz Rymiszewski
Źródło: 

o2.pl / de.wikipedia.org

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama