Rocznica Bitwy Warszawskiej. Polacy odparli bolszewików

Reklama

czw., 08/15/2019 - 09:33 -- zzz

Obchodzimy 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W sierpniu 1920 roku pod Ossowem i Radzyminem doszło do kluczowych walk w wojnie polsko-bolszewickiej. Bitwa, która miała miejsce dniach 14-15 sierpnia, nazywana jest również Cudem nad Wisłą i zakończyła się cennym zwycięstwem Polaków.

Jak przypomina wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma, bolszewików udało się powstrzymać dzięki mobilizacji całego narodu, zarówno jego elit jak i chłopów. – Bitwa Warszawska jest jedną z niewielu tych szalenie ważnych, dlatego, że uratowaliśmy wówczas swoją niepodległość, na 20 lat pozostaliśmy krajem wolnym, ale jest to ważna bitwa dla Europy, powstrzymaliśmy nawałę totalitarnego państwa bolszewickiego, który chciał nie tylko zająć Polskę, ale Niemcy, może Francję i zatrzymać się na Atlantyku – podkreślił. 

Historyk Janusz Odziemkowski z UKSW zaznaczył, że w Radzyminie i pod Ossowem rozegrały się decydujące walki. – Tam był szereg walk, bardzo ciężkich, bardzo dramatycznych, w końcu nieprzyjacielowi zabrakło oddechu, zabrakło wytrwałości, z którą nasze oddziały atakowały Radzymin – wyjaśnił. Zwrócił uwagę, że pod Radzyminem zderzyły się siły dwóch dywizji polskich i dwóch rosyjskich na bardzo małym obszarze, co spowodowało niezwykle zaciekłą walkę, z której przed decydującym uderzeniem bolszewicy się wycofali. 

Biskup Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski, zapraszając na uroczystości 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej podkreślił, że jest to okazja do refleksji. Zwrócił uwagę, że za rok będzie już 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, nazywanej Cudem nad Wisłą. – Ten rok chcemy przeżyć jako dobre przygotowanie. To wydarzenie ochroniło Polskę, Europę i świat przed inwazją filozofii ze Wschodu, dlatego warto uczcić tę rocznicę i podziękować Bogu za wielką łaskę, ale starać się wyciągnąć wnioski na przyszłość – powiedział duchowny.

W środę rozpoczynają się uroczystości upamiętniające bitwę. O godz. 18 w kościele Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku zostanie odprawiona msza święta. W tym miejscu, 13 sierpnia 1920 roku, w starym kościele ks. mjr Ignacy Skorupka odprawił mszę świętą i spowiadał żołnierzy 236. Pułku Piechoty, którego był kapelanem. Następnego dnia zginął w walkach pod Ossowem. 

Także w środę w Ossowie (o godz. 18.30) nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej pomocy Ormian w 1920 roku. O godz. 21 przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć księdza Skorupki odbędzie się uroczysty Apel Poległych z udziałem ministra obrony Mariusza Błaszczaka.

Autor: 
zzz
Źródło: 

tvp.info

Dział: 
video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama