Systemy totalitarne w Europie w okresie dwudziestolecia międzywojennego

Reklama

pt., 09/16/2016 - 22:26 -- Anonim (niezweryfikowany)

I Wojna Światowa, która skończyła się w 1918 roku miała być ostatnia. Już nigdy nie miały się powtórzyć potworności i ogrom zniszczeń jakie spowodowała. Po jej zakończeniu Liga Narodów wydaje Traktat Wersalski, w którym pozostaje ustalony porządek w Europie. Kraje takie jak Niemcy, Bułgaria, Węgry, które były sprzeciwiały się państwom Ententy, utraciły wiele obszarów i zostały upokorzone.

 

W okresie dwudziestolecia międzywojennego w sytuacji niestabilności politycznej w jakiej znajdowały się te kraje, powstało wiele ekstremistycznych ruchów, które chciały obalić założenia jakie zapisane były w Traktacie. W krajach europejskich szalała hiperinflacja oraz panowało bardzo duże bezrobocie a gospodarka popadała w ruinę co doprowadziło do niezadowolenia społecznego oraz wtedy to ukształtowały się takie ruchy jak Faszyzm, Komunizm i Nazizm. Okres dwudziestolecia międzywojennego to czas kiedy nazizm i komunizm prześladowały ludność na całym świecie, również później przynosząc wiele cierpienia oraz bólu.

Nazizm, którego twórcą był Adolf  Hitler wysuwał tezę o nadrzędności rasy niemieckiej zwanej rasą panów, jak również głosił hasła nakłaniające do likwidacji Żydów. Zdaniem nazistów byli oni narodem nie mającym prawa aby żyć. Naziści wg swojej ideologii musieli posiadać przestrzeń życiową tzw. lebensraum. Do tego prowadziła polityka podbojów prowadzona przez Hitlera, czego doświadczyły szczególnie kraje słowiańskie na terenie których dokonywana była eksterminacja miejscowej ludności. Nazizm obok komunizmu był najokrutniejszym systemem w dziejach ludzkości. W społeczeństwie socjalistycznym komunizm miał prowadzić do likwidacji wyzysku oraz ucisku klasowego. Chociaż założenie wydaje się słuszne w państwach gdzie panował komunizm rozwinął się system gdzie sprawowane były rządy totalitarne polegające na kontroli wszelkich przejawów jakie dotyczyły życia społecznego. Kontrolę nad tym sprawowała władza.

 

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama