Bośnia i Hercegowina upamiętnia 26. rocznicę masakry w Srebrenicy

Reklama

śr., 07/14/2021 - 00:36 -- MagdalenaL

Zdjęcie: AP Photo/Darko Bandic

Dziewiętnaście nowo zidentyfikowanych ofiar zostało uhonorowanych i pochowanych w niedzielę w Bośni, podczas gdy tysiące osób zebrało się, aby upamiętnić masakrę w Srebrenicy z 1995 roku, jedyną uznaną zbrodnię ludobójstwa w Europie od czasów II wojny światowej.

Rzeź ponad 8 000 muzułmańskich Bośniaków, w większości mężczyzn i chłopców, dokonana przez siły Serbów bośniackich została upamiętniona przemówieniami, modlitwami i pieśniami, po czym nastąpił ponowny pochówek ofiar, których szczątki zostały odnalezione w masowych grobach i niedawno zidentyfikowane dzięki analizie DNA.

Morderstwa w Srebrenicy były krwawym apogeum wojny w Bośni w latach 1992-95, która wybuchła po rozpadzie Jugosławii i rozpętała nacjonalistyczne pasje i ambicje terytorialne, które nastawiły bośniackich Serbów przeciwko dwóm innym głównym frakcjom etnicznym w kraju - Chorwatom i Bośniakom.

Masakra została uznana za ludobójstwo przez międzynarodowe i krajowe sądy, ale serbscy przywódcy w Bośni i sąsiedniej Serbii nadal bagatelizują, a nawet zaprzeczają, mimo niepodważalnych dowodów na to, co się stało.

„Niestety, już od ponad dwóch dekad zaprzeczanie ludobójstwu w Srebrenicy jest narzędziem, dzięki któremu ludzie (w Bośni) są podzieleni na nas i na nich. To właśnie ten podział przyniósł tak wiele cierpienia tak wielu ludziom" - powiedział sędzia Carmel Agius, przewodniczący trybunału ONZ, który finalizuje procesy w sprawie zbrodni wojennych związanych z rozpadem Jugosławii.

„Zaprzeczanie zbrodniom wciąż szokuje mnie do głębi" - dodał. „Jest to zaprzeczenie przeżytych doświadczeń ofiar, jak również faktów wielokrotnie ustalonych przez międzynarodowe trybunały".

Agius oraz inni regionalni i międzynarodowi urzędnicy zwrócili się, poprzez wiadomości wideo, do ocalałych i innych osób zgromadzonych w Srebrenicy.

Dwadzieścia sześć lat po tym, jak zostali brutalnie zamordowani, 16 mężczyzn, dwóch nastoletnich chłopców i kobieta zostali pochowani na cmentarzu pamięci przy wjeździe do Srebrenicy, dołączając do ponad 6 600 innych ofiar masakry, które już zostały tam ponownie pochowane.

Suhra Salihovic wzięła udział w zbiorowym pogrzebie swojej siostrzenicy, Zilhy Delic, która miała 24 lata, kiedy wraz z mężem została zabita w lipcu 1995 roku podczas próby pieszej ucieczki ze Srebrenicy po tym, jak chroniona przez ONZ enklawa została opanowana przez siły Serbów bośniackich.

„Jej matka zmarła w zeszłym roku. Nie żyła na tyle długo, by doczekać się jej godnego pochówku" - powiedziała Salihovic.

„Nie da się wyjaśnić, jak wielki ból nosimy w sobie ... Moi dwaj synowie i mąż oraz prawie wszyscy inni krewni (mężczyźni) również zginęli" - dodała.

Przywódca polityczny Serbów bośniackich Radovan Karadżić i jego dowódca wojskowy Ratko Mladić zostali skazani za ludobójstwo w Srebrenicy przez specjalny trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w Hadze. W sumie trybunał i sądy na Bałkanach skazały blisko 50 funkcjonariuszy wojennych bośniackich Serbów na ponad 700 lat więzienia za zabójstwa w Srebrenicy.

Jednak większość serbskich i bośniackich Serbów nadal czci Karadżicia i Mladicia jako bohaterów narodowych. W rzeczywistości przywódcy polityczni bośniackich Serbów konsekwentnie uniemożliwiają przyjęcie w kraju ustawy, która zakazałaby negowania ludobójstwa, jak również ustawy ogłaszającej 11 lipca narodowym dniem żałoby.

W przeddzień 26. rocznicy masakry serbski członek prezydium Bośni, Milorad Dodik, po raz kolejny zaprzeczył, że to, co wydarzyło się w Srebrenicy w 1995 roku było ludobójstwem, mówiąc lokalnej gazecie, że żałobnicy „grzebią puste trumny".

Wypowiedź ta została uznana za szczególnie podłą, ponieważ rodziny ofiar masakry pochowały zaledwie garstkę kości, gdyż szczątki ich bliskich są zazwyczaj znajdowane rozrzucone w kilku różnych masowych grobach, czasami oddalonych od siebie o wiele kilometrów, ponieważ siły Serbów bośniackich próbowały zatuszować swoje zbrodnie.

Autor: 
Eldar Emric / tłum. Magdalena Nowicka
Polub Plportal.pl:

Reklama