Londyński apartament, w którym mieszkała księżna Diana jest teraz oficjalną atrakcją turystyczną

Reklama

ndz., 10/17/2021 - 23:08 -- MagdalenaL

Zdjęcie.CNN

Londyński apartament, w którym mieszkała Diana Spencer zanim stała się księżną Walii został upamiętniony oficjalną niebieską tablicą pamiątkową.

Tablica została umieszczona na budynku Coleherne Court na Old Brompton Street w Kensington 29 września w wyniku efektywnej kampanii poprowadzonej przez Zgromadzenie Londynu.

„Diana zajmowała i zajmuje specjalne miejsce w sercach Londyńczyków i jesteśmy podekscytowani na widok tej tablicy pamiątkowej pełniącej rolę pomnika na cześć jej pracy na rzecz innych” – powiedział podczas ceremonii odsłonięcia Andrew Boff, przewodniczący Zgromadzenia Londynu.

Na tablicy widnieją słowa: „Lady Diana Spencer, późniejsza księżna Walii, mieszkała tutaj w latach 1979-1981”.

Te dwa lata, które Diana spędziła w apartamencie numer 60 na Coleherne Court były tymi kształtującymi. Kupiła to mieszkanie za pieniądze, które odziedziczyła po swojej prababci. Jego cena wyniosła 50,000 funtów (około 268,000 złotych).

Diana przeprowadziła się do Londynu w wieku 18 lat i pracowała jako niania w jednym z przedszkoli. Zaczęła spotykać się z księciem Karolem, czyli następcą brytyjskiego tronu w 1980 roku, a zaręczyli się już rok później.

Wraz ze wzrostem jej popularności, Coleherne Court stało się miejscem regularnie obleganym przez fotografów, którzy mieli nadzieję na to, że zrobią zdjęcia przyszłej księżnej. Po tym, jak Diana zaręczyła się z księciem Karolem, jej matka sprzedała mieszkanie. Znajduje się ono do tej pory w prywatnych rękach.

„Lady Diana Spencer, późniejsza księżna Walii, jest jedną z najbardziej kultowych postaci w najnowszej historii Wielkiej Brytanii” – brzmi fragment oświadczenia wydanego przez English Heritage, organizację charytatywną, która opiekuje się ponad 400 angielskimi zabytkowymi budynkami, pomnikami i miejscami.

„Jej pełne trudności małżeństwo z księciem Karolem, jak również jej późniejsze związki były przedmiotem rozgorączkowanych i natrętnych relacji prasowych, jednak zdobyła ona trwałą reputację poza swoim życiem prywatnym za jej rozległą pracę na rzecz organizacji charytatywnych i humanitarnych”.

Niebieska tablica jest już drugim ważnym pomnikiem na cześć Diany odsłoniętym w 2021 roku, w roku, w którym skończyłaby 60 lat. W lipcu jej synowie, Książę William i książę Harry wspólnie odsłonili posąg ich matki znajdujący się w Sunken Garden w Pałacu Kensington.

Tego typu tablice pamiątkowe są umieszczane na budynkach w Anglii, które związane są z ważnymi postaciami historycznymi, nad którymi opiekę sprawuje English Heritage. „Poszukiwanie niebieskich tablic” jest popularnym hobby wśród turystów i pasjonatów historii.

Tablice upamiętniają wielu polityków, artystów, pisarzy i inne ważne postaci historyczne, m.in. Virginię Woolf, Winstona Churchilla i Freddy’ego Mercury’ego.

Wybitne postaci nie muszą pochodzić z Wielkiej Brytanii, aby móc być upamiętnionym tablicą pamiątkową. Obcokrajowcy, którzy spędzili dużo czasu mieszkając w Zjednoczonym Królestwie, tacy, jak Mahatma Ghandi czy Emile Zola, również zostali upamiętnieni.

W samym Londynie znajduje się około 950 niebieskich tablic.

Autor: 
Lilit Marcus Przekład: Michalina Budner
Polub Plportal.pl:

Reklama