Mihajlo Pupin

Reklama

czw., 01/28/2021 - 12:50 -- MagdalenaL

Mihajlo Pupin, światowej sławy wpływowy naukowiec, który udoskonalił telefon i zdobył nagrodę Pulitzera, do Ameryki przybył mając pięć centów.

Mihajlo Pupin był światowej sławy naukowcem i pierwszym człowiek z tych rejonów, który zdobył nagrodę Pulitzera, a nagroda za wkład w interesy narodowe Stanów zjednoczonych nosi jego imię. Był jednym z założycieli organizacji, która później stała się American National Aviation and Space Administration – NASA. Jego imieniem nazwano krater na Księżycu. Mało znane jest to, że jako osobisty przyjaciel Woodorowa Wilsonaprzypisuje mu się wyznaczenie granic Serbii po przełamaniu frontu w Salonikach i zakończeniu pierwszej wojny światowej.  Mianowicie, po „Wielkiej Wojnie” terytorium dzisiejszego Banatu było zajęte przez Rumunię, a wojska alianckie były gotowe na to ustępstwo. Pupin skontaktował się wówczas z prezydentem Stanów Zjednoczonych i prawdopodobnie wykorzystał jego wpływy - przedstawił informacje o swojej rodzinnej wiosce Idvor , w której mieszkają Serbowie i która według tego podziału należałaby do Rumunii.Popularny naukowiec od zawsze był znany jako wielkipatriota, a Wilson doszedł do wniosku, że miejsce narodzin Pupina nie może pozostać poza jego krajem. Banat pozostał w Serbii, a Pupin wrócił do pracy naukowej.

Kiedy w 1872 r. Mihajlo Pupin przybył do Ameryki w kieszeni miał pięć centów. Wydał je na placek śliwkowy a później pozostał bez pieniędzy, sam, w kraju, w którym nikogo nie znał, oraz między ludźmi, w których języku nie mówił.

Dwie i pół dekady później został naukowcem światowej sławy, bogatym i wpływowym. Za autobiografię „Od pastwiska do naukowca” otrzymał nagrodę Pulitzera, i wten oto sposób został pierwszym Serbem, który otrzymał to wyróżnienie. Od rodziców, którzy nie umieli pisać, w małej wiosce do doktora nauk w New Yorku. Droga Pupina wiodła przez ciężką pracę fizyczną, ciągłą naukę i szkolenia, aż do stanowiska profesora elektrotechniki w Columbia Univerity, pierwszego dyplomaty Serbii w Stanach Zjednoczonych, poprzez osobę, której imieniem został nazwany krater na Księżycu.

Światową sławę Mihajlo Pupinowi przyniósł wynalazek „Cewek Pupina” – 20 lat po Aleksandrze Beli opatentował wynalazek, który udoskonalił telefon i umożliwił rozmowę na dłuższe odległości, to, że wyraźnie słyszymybez zakłóceń. Ten wynalazek przyniósł mu wielkie bogactwo, które Mihajlo Pupin wydał na stworzenie funduszy na stypendia dla utalentowanych studentów z jego ojczyzny, na obdarowywanie i muzea.

Do końca życia opatentował jeszcze 23 wynalazki, z których w większości korzysta się do dziś - z trzech części, które zawierają wszystkie urządzenia elektroniczne: prostownik, oscylator i wzmacniacz, Pupin opatentował dwa. Człowiek, który swoją pracą i trudem zdobył wszystko. Mihajlo Pupin w pamięci współpracowników pozostał jako sumienny człowiek.Chociaż był bogatym i popularnym naukowcem, dalej jeździł do swojego majątku i uprawiał ziemię wraz z robotnikami, a w wolnym czasie czytał i zbierał prace pisarzy z Bałkanów. Coraz mniej ludzi wierzy dziś, że tylko własną i sumienną pracą można postępować i pewnego  dnia wiele osiągnąć. Nie tak dawno młody człowiek z Idvor poszedł daleko i podbił świat. Kiedyś opublikował artykuł w magazynie młodzieżowym „What Dreamers Can Achieve”. Jeśli wierzą i nigdy się nie poddają -  mogą dużo. Mihajlo Pupin jest tego dowodem.

Autor: 
serbia.com
Źródło: 

serbia.com

Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama