Milutin Milanković

Reklama

czw., 01/28/2021 - 12:44 -- MagdalenaL

Serbski naukowiec Milutin Milanković stworzył najbardziej precyzyjny kalendarz. Na jego cześć zostały nazwane kratery na Marsie i Księżycu, a zasługi za swoją pracę otrzymał po śmierci.

Najbardziej precyzyjny kalendarz świata jest dziełem jednego z wielkich serbskich naukowców, a na jego cześć zostały nazwane kratery na Marsie i Księżycu. NASA umieściła go wśród 15 naukowców, którzy zasłużyli się w rozwój Ziemi. Jego imię to Milutin Milanković – znany ze swojej teorii „epoki lodowcowej”.

Dzięki jego pracy wiemy, że na klimat Ziemi wpływają czynniki z kosmosu, przede wszystkim Słońce, a to nam umożliwia z dużą dokładnością przewidzimy zmiany i przyjście następnej epoki lodowcowej.

Milutin Milanković od zawsze wiedział, że chce zostać naukowcem. Był matematykiem, astronomem, geofizykiem, klimatologiem, inżynierem budownictwa.

Zanim skończył 5 lat umiał liczyć. W wieku 25 był pierwszym doktorem nauk technicznych w Serbii. Dziś jest najbardziej cytowanym serbskim naukowcem na świecie, człowiekiem, którego wizerunek znajduje się na banknocie 2000 dinarów. Pomimo, że nie dożył uznania jego pracy, wszystkie jego wyliczenia okazały się trafne dziesiątki lat później. Dysponując tylko kartką papieru i ołówkiem jako środkami pracy, Milanković udowodnił matematycznie, że zmiany klimatu nie zmieniają się przypadkowo, lecz cyklicznie. W jego wyliczeniach znajdują się prognozy, które już dzisiaj zaczęły się spełniać – topienie lodowców, śniegi na pustyniach, upalne lata i mroźne zimy.

Badania wpływu Słońca na klimat Milutin Milanković opublikował w swoim najbardziej znaczącym dziele „ Kanon osłoneczniania Ziemi”, a dzisiaj ta teoria jest znana jako „Cykle Milankovicia”.

Milanković jest twórcą najbardziej precyzyjnego kalendarza na świecie. Wykorzystując swoją wiedzę z większości naukowych dyscyplin, opracował kalendarz, który poprawia błędy i zaległości w kalendarzach i dąży do doskonałości. Wszystkie dzisiejsze kalendarze są ważne na wieki, ale nie na wieczność. Kalendarz Juliański traci jeden dzień co 128 lat. Gregoriański spóźnia się co 3300 lat. Kalendarz Milankovicia traci jeden dzień co 43 tyś. lat. Chociaż kalendarz naszego naukowca od dawna jest uważany za najbardziej dokładny w kręgach naukowych, wciąż czeka kiedy będziemy mierzyć czas w ten sam sposób.

Milutin Milanković podkreślił znaczenie przenoszenia wiedzy wśród młodej generacji. Z tego powodu napisał jedną z najlepszych książek dla popularyzacji nauki – „Przez wszechświat i wieki”, w której poprzez listy do wyimaginowanego przyjaciela wyjaśnia najważniejsze pojęcia ze świata astronomii, ale także nauki ogólnie. Jako wykładowca w katedrze mechaniki nieba na uniwersytecie w Belgradzie wpłynął na rozwój i stworzenie generacji czołowych astronomów, dla nich napisał liczne podręczniki.

Intelektualista, którym był z wielu profesji, ale przede wszystkim nauczycielem. Milutin Milanković wybrał życie w Serbii w najbardziej burzliwym okresie XX wieku – przeżył dwie bałkańskie i dwie światowe wojny. Nigdy nie stracił szacunku kolegów i naukowego świata. Był wiceprezesem Serbskiej Królewskiej Akademii Nauk, regularnym członkiem Niemieckiej Akademii Nauk i członkiem korespondencyjnym wielu światowych instytucji. Jednak ogólne uznanie dla jego pracy i wniosków nastąpiło dziesiątki lat po jego śmierci. Milutin Milanković zmarł  w 1958 r. w wieku 80 lat.

Tłumaczył Hubert Domański

Autor: 
serbia.com
Źródło: 

serbia.com

Polub Plportal.pl:

Reklama