Podróż po Irlandii Północnej oraz Jej Historii

Reklama

pon., 09/20/2021 - 12:28 -- MagdalenaL

Zdj. vid Peterson/ Pixbay

Region Północnej Irlandii włączając w to Irlandzką i Brytyjską część nazywa się Ulster. Najważniejszymi miejscami Irlandii Północnej, które są głównymi centrami tego szmaragdowego kraju, są Belfast będący stolicą, następnie Portrush na północy jak również Derry, położone nieco na zachód od granic regionu. Wyspiarski klimat jest typowy dla tej części świata, z jego łagodną bryzą oraz pochmurną pogodą.


Podpis

Pierwsze ludzkie pozostałości na tych terenach pochodzą z epoki brązu, co więcej region ten od zamierzchłych czasów był kolebką kultury celtyckiej. Zbliżając się do naszych czasów Irlandia była niegdyś rządzona przez Brytyjczyków, jednak Irlandczycy nie zasymilowali się zbyt dobrze ze względu na różnice religijne. W rezultacie Brytyjczycy zaczęli kolonizować północne regiony za pomocą protestanckich Szkotów.


Zdj.AndPiotrPhotostoryap/Pixabay

Stulecia antagonizmu zakończyły się wreszcie wojną w latach 20-tych XX w., która dała początek Republice Irlandii. Jednak z większością na północy protestanci zdecydowali się pozostać przy Wielkiej Brytanii. Protestancka większość była wobec katolików ostrożna, a Brytyjczycy sugerowali twardą politykę względem ich irlandzkich krajan, co wywołało bardzo mocne napięcia w latach sześćdziesiątych i później.


Członkowie pomarańczowego ładu biorą udział w paradzie 12 lipca, 2015 rok. Fotografia: Paul Faith/AFP/Getty

Pozostałościami tej historii są coroczne protestanckie parady „oranżystów”(pomarańczowych) w całym kraju, które symbolizują jedność z Koroną. Kontrastują one z irlandzkimi nacjonalistami i republikanami nawołującymi do zjednoczenia Irlandii jako jednego kraju.

Belfast to druga po Dublinie stolica Irlandii, która jeszcze w XVII w. byłą wioską rybacką. Wraz z przybyciem Anglików i Szkotów stał się przemysłowym sercem regionu ze słynnymi stoczniami, które wodowały statki takie jak Tytanic oraz wieloma manufakturami. W tym czasie miasto zyskało przydomek „Old smoke”.


Zdj. Ben_Kerckx/Pixabay

Niestety pokłosiem trudnej historii miasta jest mur w samym środku Belfastu, który oddziela dzielnice protestanckie i katolickie, a wzdłuż niego można zrobić sobie wycieczkę słynną czarną taksówką, wraz z przewodnikiem- kierowcą, który opowiadać będzie o podziałach etnicznych i walce rebeliantów. Oprócz, reliktów smutnej przeszłości można tam doświadczyć dużo kultury, ciekawych miejsc oraz zabytków.


Ratusz w Belfaście

Zostawiając ciężką historie oraz politykę warto by pomówić o ciekawych miejscach tego niezwykłego zakątka świata. Centrum miasta znajduje się w dzielnicy katedralnej w starym mieście, oraz jest idealnym przykładem gotyckiej architektury ze swoimi wąskimi uliczkami przepełnionymi muralami. Malownicze kamieniczki, stare puby oraz nowoczesne bary wraz z godnymi podziwu, strzelistymi wieżami kościołów.

Targ świętego Jerzego jest jednym z najlepszych miejsc aby zakosztować lokalnych przysmaków. Oddaje on unikatowy klimat tego kawałka wysp. Z kolei symbolem lojalistów jest ratusz oraz pomnik Królowej Wiktorii, zbudowane krótko po tym jak nadała ona osadzie status miasta.


Podpis

Jeżeli chce się odwiedzić Irlandię Północną, koniecznie należy przejechać się trasą „Causeway costal route” wzdłuż wybrzeża podziwiając Atlantyk. Można wykupić wycieczkę z przewodnikiem lub samemu wypożyczyć auto, a następnie zwiedzić tę zapierającą dech w piersi przybrzeżną scenerię. Znajduje się tam wiele miejsc godnych uwagi, jak na przykład heksagonalne formacje skał wulkanicznych, lub jak miejscowi twierdzą rezultat walki irlandzkich i szkockich legendarnych wojowników.


Zdj.Mavis Arnold/ Pinterest

Jedną z najciekawszych znajdujących się tam osobliwości jest być może most linowy Carric-A-Dune zbudowany przez rybaków. Jest to 20 metrowy most wiszący nad ponad 30 metrowym spadem, z którego można dostrzec wyspy owcze, które były bardzo często wykorzystywane między innymi w serialu Gra o Tron.


Zdj. iStock

Kolejną wartą uwagi linią brzegową jest wybrzeże Antrim, gdzie można uraczyć idylliczne wręcz obrazki na które składają się swojskie gospodarstwa, ruiny zamków oraz zarośnięte ścieżki turystyczne.

W kontraście do omawianej irlandzkości stoi miasto Bushmills, będące miasteczkiem o silnej szkockiej tożsamości, które może się poszczycić najstarszą na świecie destylarnią whisky „OldBushmills” oraz wieloma unikalnymi atrakcjami turystycznymi.


Mury Derry

Na sam koniec dobrze jest zwiedzić Derry, które chyba najlepiej potrafi uchwycić charakter całości regionu. Ciekawa może się wydawać chociażby dualność nazwy Derry oraz Londonderry, co jak zwykle i tym razem jest wynikiem podziału etnicznego populacji. XVII wieczne mury zbudowane przez Anglików i Szkotów były miejscem starcia pomiędzy katolickimi autochtonami, kolonistami. Co więcej to miasto w latach 80-tych i 90-tych było zalążkiem najintensywniej działalności organizacji PIRA- Prowizorycznej Irlandzkiej Armii Republikańskiej oraz całej masy rozruchów. Na podstawie tych wydarzeń powstał nawet w 2018 roku serial „Derry Girls” w reżyserii północnoirlandzkiej pisarki Lisy McGee, który opowiada o grupie nastolatków dorastających w Derry podczas The Trubles w latach 90.

Autor: 
Krzysztof Halerz
Polub Plportal.pl:

Reklama