Stworzyła historię 40 lat temu - teraz Islandia jest najbardziej równym krajem na świecie

Reklama

śr., 08/12/2020 - 09:35 -- AleksandraJ

1 sierpnia 1980 roku, Vigdís Finnbogadóttir została prezydentem Islandii. Trzeba podkreślić, że w ten sposób została pierwszą na świecie kobietą prezydent wybraną przez naród.

Wybory odbyły się miesiąc wcześniej, 29 czerwca. W wyborach pokonała trzech mężczyzn, najbliższego konkurenta o 1900 głosów. Geir Helljesen z NRK był wtedy na Islandii, aby relacjonować wybory. To on był mężczyzną, który o 4.30 zadzwonił do Vigdis (tak nazywała kobietę cała Islandia) i oznajmił jej radosne wieści o zwycięstwie. Kobieta miała wtedy 50 lat.

W tamtych czasach, to było czymś niewiarygodnym, taka mała wyspa w Europie zaczęła pojawiać się na pierwszych stronach światowych gazet. Sama Finnbogadóttir zdawała sobie sprawę, jak niezwykłe jest to co się wydarzyło.

Myślę, że to będzie bardzo ważne wydarzenie, jeżeli wygram. Nie tylko na Islandii, ale dla całego świata. - odpowiedziała Vigdis zapytana przez dziennikarza z NRK, jakie znaczenie będzie miało jej zwycięstwo.

Jednocześnie nie tylko płeć uczyniła ją niezwykłym prezydentem, kobieta nie była wcześniej związana z polityką. Była samotną matką ośmioletniej córki i pracowała, jako reżyser teatralny.

Nie pierwsza głowa państwa

Finnbogadóttir nie była pierwszą wybraną kobietą na głowę państwa. Sri Lanka miała wcześniej Sirimavo Bandaranaike, Indie- Indira Gandhi, Wielka Brytania- Margaret Thatcher. Jednak wszystkie kobiety wymienione wyżej to premierzy, podczas gdy Vigdis była pierwszym wybranym prezydentem.

Geir Helljesen z NRK był na Islandii i zapytał ją, czy uważa, że została wybrana pomimo tego, czy dlatego, że jest kobietą. Vigdis odpowiedziała, że z obydwu przyczyn.

Kobiety strajkowały

Zarodek zwycięzcy wyborów w 1980 roku, został zasiany pięć lat wcześniej, dokładnie 24 października 1975 roku kobiety na Islandii strajkowały. 90 procent kobiet pozostawało z dala od pracy, odmawiało prac domowych i opiekowania się dziećmi, zamiast tego wyszły na ulicę i strajkowały.Sama Finnbogadóttir mówi, że strajk zadecydował o jej wygranej pięć lat później.

To był pierwszy krok do wyzwolenia na Islandii. Całkowicie sparaliżowało to kraj i otworzyło oczy wielu mężczyznom. - mówi Vigdis.

Porozumienie EOG

Finnbogadóttir była wybierana na prezydenta trzykrotnie, aż do 1996 roku. W wywiadzie mówi, że porozumienie EOG z 1994 roku było jej najtrudniejszym przypadkiem. Islandia podobnie, jak Norwegia przystąpiła do EOG w 1994 roku, pomimo silnego sprzeciwu części Islandczyków. Jako prezydent Finnbogadóttir mogła zawetować umowę, ale była zwolenniczką Unii Europejskiej  i uważała, że będzie to dobre dla Islandii.

Najbardziej równi na świecie

Kiedy wybrano Finnbogadóttir, 5 procent członków parlamentu (Alltinget) stanowiły kobiety. Po wyborach w 2016 roku 30 z 63 przedstawicieli to kobiety, co stanowi najwyższy odsetek na świecie.

Utorowała drogę pozostałym - tak mówi o Vigdis obecna premier Islandii Katrin Jakobsdottir.

Od 11 lat Islandia jest uznawana przez Światowe Forum Ekonomiczne za najbardziej równy kraj na świecie.

Dorastałam z Vigdis, jako prezydent. Myślę, że po raz pierwszy zrozumiałam jej znaczenie, kiedy moja sześcioletnia siostrzenica zapytała mnie, czy mężczyźni mogą zostać prezydentem. - mówi premier Jakobsdottir.

Autor: 
tłum. Martyna Grygier
Polub Plportal.pl:

Reklama