Bunker L479: bunkier z czasów II wojny światowej zamieniony w lokal Airbnb

Reklama

sob., 08/28/2021 - 17:03 -- MagdalenaL

Bunkier zbudowany w południowej Francji przez niemieckich żołnierzy podczas II wojny światowej został odrestaurowany i zamieniony w podziemny domek gościnny.

Północne wybrzeże wciąż usiane jest fortyfikacjami pozostawionymi przez niemiecką armię, która zbudowała tam tak zwany Wał Atlantycki mający na celu odeprzeć alianckie siły zbrojne. W gminie Saint-Pabu w Bretanii znajdziemy w pół zakopane cementowe bunkry rozstawione wzdłuż całego piaszczystego wybrzeża, obszaru, który niegdyś operowała stacja radiowa. Serge Colliou zakupił na tym terenie działkę, po czym poświecił 18-miesięcy na odkopanie oraz odrestaurowanie struktury mierzącej 400 m2, przekształcając ją w lokal z barem i salonem do wynajęcia dla 8 osób. „Przystosowaliśmy bunkier do nowej roli, a zarazem zachowaliśmy jego naturalność”, powiedział Colliou. „Chcieliśmy dać budynkowi nowe życie więc nie będziemy wiecznie tkwić w przeszłości. Zachowaliśmy pewne aspekty bunkra, tak żeby gość wiedział, gdzie się znajduje, jednak nie chcieliśmy, by było to muzeum”. W bunkrze znajdziemy powojenne hełmy, reprodukcję broni oraz znaki na ścianach. Od czasu udostępnienia budynku w zeszłym roku, bunkier odwiedzają zarówno francuscy jak i niemieccy turyści.

Niektórzy burmistrzowie miast nalegali na usunięcie bunkrów z powodu zagrożenia, jakie powodowały dla pływaków, natomiast burmistrzowie Saint-Nazaire, La Rochelle, Brest oraz kilku innych gmin postanowili odnowić historyczne budowle. „Zaczęliśmy chronić sławne bunkry, co według nas jest dobrym posunięciem, ale wiemy, że nie uratujemy ich wszystkich”, powiedział Herve Farrant, specjalista od bunkrów oraz człowiek odpowiedzialny za badanie struktur od roku 1980.

Autor: 
tłum. Łukasz Kamiński
Polub Plportal.pl:

Reklama