Nazista, który planował najazd na Wielką Brytanię przez irlandzkie hrabstwo Donegal

Reklama

czw., 08/06/2020 - 14:44 -- AleksandraJ

Dr Ludwig Mühlhausen przybył do hrabstwa Donegal, aby podszlifować swój irlandzki.

Oskarżony o szpiegowanie na rzecz Niemiec mężczyzna ustalił, że mała wioska w hrabstwie Donegal może stanowić ratunkową drogę inwazji na Zjednoczone Królestwa.

Nazistowski profesor zamieszkał w osadzie zwanej Teelin w 1937, gdzie rozglądał się za potencjalnym miejscem na tajną bazę U-botów. Po powrocie do Niemiec, zajął się nadawaniem po irlandzku, z Berlina do Irlandii, propagandowych komunikatów. Później stał się uhonorowanym oficerem SS.

 

Sekretne życie dr Ludwiga Mühlhausena zostało przedstawione w nowym filmie dokumentalnym BBC Nazi sa Ghaeltacht

Dziennikarz BBC, Kevin Magee, odnalazł dokumenty dotyczące Mühlhausen w Dublinie

W dokumencie, dziennikarz Kevin Magee, podążą śladami profesora, aż do Berlina i ujawnia powód jego szybkiego awansu w szczeblach nazistowskiego państwa. Dr Ludwig Mühlhausen był niezmiernie oddany Adolfowi Hitlerowi. Pierwszą rzeczą, którą zrobił Mühlhausen po znalezieniu własnego lokum w Teelin, było powieszenie portretu Hitlera nad swoim łóżkiem.

Będąc w rejonie południowego Donegalu, profesor wykonywał wiele fotografii i za pomocą ołowianych ciężarków badał głębokość dna w zatoce. Później, ludzie zaczęli spekulować, że szukał on odpowiedniego miejsca do lądowania U-bootów.

Dokument ujawnia zebrane przez irlandzkich agentów dokumenty z Military Archives (Archiwa Militarne) w Dublinie. Pojawiają się też dowody znalezione w Berlinie, które świadczą o planach profesora ataku na Republikę Irlandii.

 

Po przegranej wojnie, Dr Ludwig Mühlhausen, będąc jeńcem w obozie wojennym, wygłosił rozpaczliwe błaganie o pomoc w kierunku Irlandii.

Film został stworzony dla BBC Gaelige przez Macha Media, ze wsparciem Northern Ireland Screen's Irish Language Broadcast Fund. Zdjęcia zostały zrealizowane przed wybuchem pandemii koronawirusa.

Autor: 
tłum. Eryk Salamon
Polub Plportal.pl:

Reklama