Nie żyje Kazimiera Mika, bohaterka słynnej fotografii z września 1939 roku

Reklama

śr., 09/09/2020 - 20:59 -- zzz

Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że Kazimiera Mika zmarła 28 sierpnia. Została uwieczniona na słynnym zdjęciu Juliena Bryana, na którym opłakuje siostrę, ofiarę niemieckiego bombardowania Warszawy we wrześniu 1939 roku.

 

Kazimiera Mika. Na zdjęciu z lewej strony na fotografii z pocieszającym ją Julienem Bryanem 13 września 1939 roku. Z prawej strony Kazimiera Mika 31 sierpnia 2009 roku na premierowym pokazie  filmu Amerykanski korespondent w oblezonej Warszawie opartego na nieznanym materiale Juliana Bryana.

Kazimiera Mika. Na zdjęciu z lewej strony na fotografii z pocieszającym ją Julienem Bryanem 13 września 1939 roku. Z prawej strony Kazimiera Mika 31 sierpnia 2009 roku na premierowym pokazie filmu "Amerykanski korespondent w oblezonej Warszawie" opartego na nieznanym materiale Juliana Bryana.Foto: Wikimedia Commons/dp; PAP/Marcin Kaliński

Kazimiera Mika została pochowana 4 września na warszawskich Starych Powązkach.

Tragiczna historia jednej fotografii

Amerykański fotograf i reżyser Julien Bryan przybył do Warszawy, aby dokumentować zbrodnie wojenne dokonywane przez Niemców w stolicy Polski. Kazimiera Mika była jedną z osób, które spotkał na swojej drodze.

We wrześniu 1939 roku Luftwaffe stale bombardowało stolicę Polski, przede wszystkim cywilne obiekty. W nalotach zginęło wielu mieszkańców, a jeszcze więcej zostało pozbawionych dachu nad głową.

Jedną z ofiar niemieckiego lotnictwa została 14-letnia siostra Kazimiery Miki, która zginęła 13 września 1939 roku w trakcie zbierania ziemniaków. Julien Bryan opowiedział o momencie powstania fotografii w apelu do amerykańskiego narodu, nadanym na antenie Polskiego Radia.

– Wczoraj widziałem cztery kobiety zbierające ziemniaki na otwartym polu pod Warszawą. Pięćdziesiąt jardów od nich leżały ciała dwóch innych kobiet zastrzelonych z karabinów maszynowych samolotów niemieckich, atakujących z niskiego pułapu – opowiadał Bryan. – Gdy rozmawiałem z kobietami, które pozostały przy życiu, wybiegła z histerycznym płaczem dziewczynka w wieku około 10 lat i uklękła przy zwłokach zabitej siostry. Właśnie dowiedziała się o jej śmierci. Krzyczała: o moja siostro! Dlaczego tak się zmieniłaś? Dlaczego już nie jesteś taka ładna?

Amerykański korespondent natychmiast po wykonaniu fotografii starał się pocieszyć dziewczynkę. Po latach wspominał ten dzień jako najtragiczniejszy w trakcie pobytu w oblężonej Warszawie.

Julien Bryan pociesza Kazimierę Mikę, której starsza siostra zginęła z rąk niemieckich lotników, 13 września 1939. Wikimedia Commons/dp

 

Julien Bryan pociesza Kazimierę Mikę, której starsza siostra zginęła z rąk niemieckich lotników, 13 września 1939. Wikimedia Commons/dp

 

Spotkanie po latach

Julien Bryan po powrocie do Stanów Zjednoczonych wykorzystał materiały zebrane w Warszawie do pokazania światu zbrodni dokonanych przez niemieckich żołnierzy. Jeszcze jesienią 1939 roku opublikował reportaż fotograficzny w czasopiśmie "Life", a w 1940 roku na ekrany kinowe wyszedł jego film dokumentalny "Siege" (ang. oblężenie).

Po zakończeniu wojny trzykrotnie odwiedził Warszawę. W 1958 roku dzięki pomocy warszawskiego "Expressu Wieczornego" odnalazł bohaterów swoich zdjęć z września 1939 roku. Spotkał się wtedy ponownie z dorosłą Kazimierą Miką.

Autor: 
ZZZ
Źródło: 

polskieradio24

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama