Niemiecki zrzut sprzętu do sabotażu, odnaleziony nienaruszonym stanie na Łotwie – [GALERIA]

Reklama

śr., 03/13/2019 - 18:42 -- zzz

Przypomnienie świetnego znaleziska z terenu Łotwy, odkrytego przez znaną grupę poszukiwaczy z Military Archaeology Legenda/Latvia. Jest to niemiecki zrzut dla sabotażysty z okresu II Wojny Światowej, trafiony w 2015 roku. Dokładnie pięć hermetycznie zamkniętych metalowych pojemników o cylindrycznym kształcie zostało odkrytych w skrytce dla dywersantów. Gdzie spokojnie przeleżały od zakończenia wojny.

 

Tuby zawierające ekwipunek do sabotażu

Ukryta broń i materiały wybuchowe były przeznaczone do użycia przez dywersantów, którzy mieli prowadzić operacje na zapleczu wojsk radzieckich. Pomimo wieku i zawartości pojemników, znaleziska pozostały w stanie nie gorszym niż znaleziska muzealne. Jeśli nawet nie pokusić się o opinię że są w pełni gotowe do użycia.

Rewolwer Lebel model 1892

Widoczne w pełni czytelne napisy na broni

Zestaw zawierał rewolwer Lebel w idealnym stanie, wraz z kompletem naboi. Nawet skórzana kabura wygląda lepiej, niż gdyby była przechowywana w muzeum. Wszystkie napisy na pistolecie są czytelne, jest wciąż na nim powłoka smaru zapobiegającego korozji. Gotowy do strzału już teraz!

Dodatkowo materiały wybuchowe ukryte w bryłkach węgla. Takie niespodzianki rzucono na stosy węgla na dworcach kolejowych. Kiedy węgiel został wrzucony do paleniska lokomotywy parowej, uzyskano gwarantowany efekt.

Materiały wybuchowe udające wyglądem węgiel

Do tego sporo różnego rodzaju zapalników, lontów i granatów w tym nawet jeden produkcji polskiej. Narzędzia i wszelki dodatkowy ekwipunek do wykonania prowizorycznego ładunku wybuchowego.

Zrzut dla sabotażystów przekazywany do muzeum

 

Znalezisko jest zachowane w tak świetnym stanie że śmiało można powiedzieć że to swoisty skarb! Obecnie zostało przekazane już do muzeum gdzie można je oglądać na wystawie. Zapraszam do galerii z tym niewiarygodnym odkryciem.

Niemiecki pojemnik zrzutowy

Pojemniki w których od wojny depozyt przeleżał nienaruszony

Granat ręczny zaczepny wz. 24 Polskiej produkcji

 

 

Fabrycznie zapakowane pudełko zapalników

Zapalniki

Lonty do detonacji

Kolejne zapalniki

 

Paczka amunicji do rewolweru

Rewolwer model 1892

 

Autor: 
zwiadowcahistorii.pl
Źródło: 

zwiadowcahistorii.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama