Norwich po bombardowaniach II wojny światowej

Reklama

pon., 05/24/2021 - 21:42 -- MagdalenaL

Jesteśmy odporni i jesteśmy w stanie przetrwać dzięki naszej selektywnej pamięci, która wymazuje z naszych wspomnień obrazy i sytuacje, jakie w pewnym momencie na nas wpłynęły. Ale pamięć historyczna wymyka się tej mimowolnej selekcji, ma niszczycielską i dydaktyczną moc i pomaga nam nie powtarzać błędów przeszłości w chwili obecnej.

A czy są większe błędy niż wojny?

Na szczęście wielu z nas nigdy nie doświadczyło żadnego konfliktu zbrojnego z bliska, ale to nie znaczy, że powinniśmy stracić o nich świadomość. Prace fotografa Nicka Stone'a służą właśnie temu.

W swoich oszałamiających fotomontażach Nick zestawia przeszłość i teraźniejszość angielskiego miasta Norwich obecnie z obrazami sytuacji, gruzami i groteskowymi scenami, do jakich doszło w trakcie bombardowań podczas drugiej wojny światowej.

Fotomontaż Norwich Blitz odnosi się do ciężkiego bombardowania, które spustoszyło Norwich i jego okolice przez niemiecki Luftwaffe w tym fatalnym okresie artystycznym. Bombardowania wielu brytyjskich miast są znane jako Blitz.

Początkowo zbombardowane latem 1940 roku Norwich zostało zaatakowane dopiero w kwietniu i maju 1942 roku w ramach tzw. Nalotów Baedeker, w których cele zostały wybrane ze względu na ich wartość kulturową i historyczną, a nie strategicznie czy militarnie.

Najbardziej niszczycielski z tych ataków miał miejsce w nocy 27 kwietnia 1942 r. i trwał aż do 29 kwietnia.

W maju było jeszcze więcej ataków i ciężkie bombardowanie 26 i 27 czerwca, w którym katedra Norwich została uszkodzona. Chociaż Zamek Norwich, ratusz i Guildhall pozostały nietknięte, wiele ulic mieszkalnych zostało zniszczonych.

Obrazy Stone'a nie tylko pokazują odrodzenie się z popiołów oszołomionego miasta, ale pokazują też silny kontrast między nielogiczną wojną a życiem w niezbędnym pokoju i harmonii.

Autor: 
Luiki Alonso / tłum. Dominika Fijołek
Polub Plportal.pl:

Reklama