Nowa technologia pomoże zdemaskować uran należący do nazistów

Reklama

czw., 09/02/2021 - 13:07 -- MagdalenaL

Zdjęcie: John T. Consoli / University of Maryland

Badacze opracowali metodę, dzięki której będą mogli poznać pochodzenie bloku uranu. O tym bloku często uważa się, że mógł być częścią projektu bomby atomowej nazistów.

Naziści mieli w ciągu II Wojny Światowej dwa projekty broni jądrowej. Wytworzyli oni około 1200 bloków uranu. Mniej więcej 600 z nich trafiło jeszcze przed końcem wojny w ręce Stanów Zjednoczonych, stwierdza chemik radiowy Jon Schwantes z Pacific Northwest National Laboratory w stanie Waszyngton.

Schwantes szacuje, że na ten moment wiemy gdzie jest ledwo kopa tychże bloków. Przeważająca większość bloków, która została sprowadzona do USA, została wprowadzona w amerykański program broni jądrowej.

Jeden z tych bloków znajduje się teraz w laboratorium Schwantesa, chociaż nikt jeszcze nie wie, jak on tam trafił. Jego drużyna pracuje teraz nad technikami odnalezienia pochodzenia uranu. Zaprezentowali swoje odkrycia 24 sierpnia na spotkaniu American Chemical Society.

Matczyne i córczyne izotopy

Aby datować kawałek bardzo starego, naturalnie radioaktywnego materiału w kamieniach i minerałach, używa się często radiochronometrii. To, że ta metoda jest wystarczająco precyzyjna, aby datować kamienie, które mają miliardy lat, nie oznacza jednak, że można to w ten sam sposób określić metal, który na przykład w 1939 lub 1940 roku został w jakiś sposób przerobiony.

Zazwyczaj próbkę datuje się poprzez zmierzenie, ile konkretnego radioaktywnego elementu się rozpadło. Badacze podchodzą do tego pod innym kątem: analizują oni bowiem określone pary „matczynych i córczynych izotopów.” Mogą, na przykład, zmierzyć ilość thorium-230, które wytworzyło się w rozpadzie uranium-234 oraz protactinium-231, które powstało z rozpadu uranium-235.

Naukowcy tworzą również nowe techniki, aby przygotowywać próbki szybciej i łatwiej do tego typu analiz. Podczas tego procesu niektóre rzadkie na Ziemi pierwiastki są izolowane, aby bliżej określić miejsce, gdzie owy metal mógł być wydobyty.

Badacze mają nadzieję pokazać, że blok uranium rzeczywiście pochodzi z projektu broni jądrowej nazistów. Na dłuższą metę ich techniki mogłyby możliwie pomóc również policji, aby zahamować nielegalne rozprowadzanie materiałów nuklearnych.

Autor: 
Matthew Sparkes Tłum.: Julia Lewandowska
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama