“Ogród Yad Vashem” dla Ukraińców ratujących Polaków

Reklama

wt., 03/26/2019 - 16:46 -- koscielniakk

Kampania społeczna “Sprawiedliwi wśród Ukraińców” ma zamiar utworzyć ogród z drzewami posadzonymi ku czci Ukraińców ratujących Polaków podczas Rzezi wołyńskiej. Poszukiwane jest odpowiednie miejsce na terenie Polski.

Inicjatywa ma być odpowiednikiem "Ogrodu Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata" - na terenie Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie rośnie kilka tysięcy drzew posadzonych ku czci osób pomagającym Żydom podczas II wojny światowej. Teraz podobny ogród poświęcony "Sprawiedliwym wśród Ukraińców" ma pojawić się w Polsce.

- Chcemy wreszcie uczynić konkretny krok upamiętniający bohaterską postawę Ukraińców, którzy ryzykowali życiem dla ratowania Polaków. Wielu z nich niestety straciło życie z tego powodu. Wobec niemrawych działań polskich władz dla uhonorowania tych osób, musieliśmy wziąć sprawy w swoje ręce - mówi o inicjatywie Antoni Tyszka z kampanii "Sprawiedliwi wśród Ukraińców".

W planach jest utworzenie ogrodu, który pomieści około 1,4 tys. drzew, bo na tyle szacuje się liczbę Ukraińców ratujących Polaków z rzezi wołyńskiej. Podobnie jak w przypadku ogrodu w Jerozolimie, w polskim odpowiedniku także mają pojawić się kamienne tablice z wyrytymi nazwiskami wszystkich "Sprawiedliwych".

- “Ogród Sprawiedliwych” to tylko jedno z działań, planujemy stworzyć cały system honorowania "Sprawiedliwych", łącznie z przyznaniem medalu, statuetki, uroczystą galą i innymi elementami. Nigdy za mało szacunku dla osób o tak wielkim harcie ducha - tłumaczy Antoni Tyszka i dodaje: - Oczywiście w zdecydowanej większości przypadków, z racji upływu czasu, uhonorowani będą potomkowie "Sprawiedliwych".

Ukraińcom, którzy ratowali Polaków przed morderstwem, groziła śmierć ze strony ich własnych rodaków, zaangażowanych w eksterminację Polaków. Według różnych szacunków, "Sprawiedliwych wśród Ukraińców" było od 1,3 tys. do około 1,4 tys., jednak te liczby mogą być większe. Natomiast uratowanych w ten sposób Polaków było około 2,5 tys.

Poza poszukiwaniem odpowiedniego miejsca na "Ogród Sprawiedliwych", stojąca za kampanią fundacja fundacja Pro Publico Bono RP ma w planach także kampanie reklamowe w mediach polskich i ukraińskich. - Na to wszystko potrzebne są oczywiście dodatkowe środki. Poszukujemy zarówno dużych sponsorów, jak i drobnych darczyńców - mówi Tyszka.

Autor: 
Fundacja Pro Publico Bono RP
Polub Plportal.pl:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
12 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

Reklama