ROSJA OBCHODZI DZIEŃ ZWYCIĘSTWA W CIENIU KORONAWIRUSA

Reklama

sob., 05/09/2020 - 12:35 -- zzz

Rosja obchodzi 75. rocznicę Zwycięstwa w II wojnie światowej w warunkach obowiązywania ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Uroczystości na dużą skalę zostały przełożone na później, jednak wiele akcji odbędzie się w formacie online, dzięki czemu Rosjanie będą mogli poczuć atmosferę święta bez wychodzenia z domu.

 

W obchodach Dnia Zwycięstwa wziął udział prezydent Rosji Władimir Putin, który złożył kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza i Wiecznym Ogniem w Ogrodzie Aleksandrowskim. Następnie złożył Rosjanom życzenia z okazji święta.

Żołnierze we wszystkich okręgach wojskowych i na Flocie Północnej oddadzą hołd poległym bohaterom i złożą wieńce pod pomnikami upamiętniającymi wielkie poświecenie czerwonoarmistów. Pamięć o żołnierzach zostanie uczczona również za granicą.

Parada lotnicza

Zgodnie z tradycją parada na Placu Czerwonym w tym roku miała być jeszcze bardziej widowiskowa niż zwykle w związku z rocznicą. Jednak ze względów bezpieczeństwa Władimir Putin przeniósł ją na późniejszy termin.

Rosyjscy i zagraniczni wojskowi przemaszerują po Placu Czerwonym po zniesieniu ograniczeń wprowadzonych w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Na trybunach zasiądą wówczas zagraniczni goście zaproszeni na uroczystości.
Jak powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, wszyscy zaproszeni goście odnieśli się ze zrozumieniem do tej decyzji.

 

 

Su-25 na próbie powietrznej części Parady Zwycięstwa w Moskwie

© SPUTNIK . MAKSIM BLINOV

Prezydent Rosji zdecydował, że w tym roku odbędzie się jednak parada lotnicza. Około 600 samolotów i śmigłowców przeleci nad 47 rosyjskimi miastami. Najwięcej statków powietrznych pojawi się nad Moskwą, Rostowem nad Donem, Petersburgiem, Chabarowskiem, Sewastopolem, Jekaterynburgiem, Władywostokiem, Kaliningradem, Twerem, Murmańskiem i Kerczem.

 

Co ciekawe, podczas parad lotniczych zostaną użyte nie tylko współczesne statki powietrze, ale też „wiekowe” egzemplarze. Nad Murmańskiem przelecą samolot zwiadowczy, przeznaczony do rozpoznania obrazowego i elektronicznego Ił-20 oraz dalekiego rozpoznania i zwalczania okrętów podwodnych Tu-142M, wyprodukowane w latach 60. XX wieku, a także wojskowo-transportowy An-12, który był eksploatowany w latach 60. W Chabarowsku będzie można zobaczyć szkoleniowy Tu-134UBŁ, a w Kerczu i Sewastopolu – Be-12 (wykorzystywany do patrolowania wód i wybrzeża oraz do niszczenia okrętów podwodnych, produkowany od połowy lat 60.). Z kolei mieszkańcy Władywostoku 9 maja będą mogli podziwiać jeden z pierwszych radzieckich samolotów turbośmigłowych Ił-18, który zaczęto eksploatować w 1959 roku. Nad Samarą przelecą dwa wielozadaniowe śmigłowce Mi-2, a nad Jekaterynburgiem i Rostowem nad Donem – czechosłowacki dwusilnikowy, turbośmigłowy samolot pasażerski i transportowy Ł-410 z lat 60.

 

Premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, prezydent USA Franklin Delano Roosevelt oraz przywódca ZSRR Józef Stalin, Konferencja jałtańska 4-11 lutego 1945

© SPUTNIK . FOND RIA NOVOSTI

Jednak „kręgosłup” parad lotniczych 9 maja będą stanowić samoloty i śmigłowce, które trafiły do uzbrojenia rosyjskiej armii w ciągu ostatnich 15-20 lat.

 

Nad rosyjską stolicą przelecą najnowocześniejsze statki powietrzne. W szyk paradny ustawi się 75 samolotów i śmigłowców. Paradę rozpocznie około 20 śmigłowców, m.in. Mi-26, Mi-8AMTSz, Mi-35M, Ka-52 i Mi-28N.

Za nimi pojawią się samoloty A-50U, Ił-76MD, Tu-95MS, Tu-22M3, Tu-160. Następnie w szyku bojowym przelecą, symulując tankowanie w powietrzu, Ił-78 i Tu-160. Kolejny będzie kwartet MiG-29SMT i Su-24M.

Za nimi nad rosyjską stolicą wzbiją się najnowocześniejsze statki powietrzne, a mianowicie cztery myśliwce przechwytujące MiG-31K z hipersonicznymi rakietowymi systemami lotniczymi „Kindżał” oraz zastęp z czterech wielozadaniowych myśliwców piątej generacji Su-57. Następnie w szyk bojowy ustawi się grupa złożona z dziesięciu samolotów Su-34, Su-30MS i Su-35S. Za nimi podążą znane na całym świecie zespoły akrobacyjne „Russkije Witiazi” oraz „Striży” – pięć Su-30MS i cztery MiG-29 przy prędkości około 550 km/h ustawią się w szyku „kubański diament”. Sześć Su-26 zamknie paradę lotniczą. Udekorują one niebo w trójkolorową flagę Rosji.

 

 

Przemówienie Władimira Putina podczas Parady Zwycięstwa na Placu Czerwonym

© SPUTNIK . ALEKSEY NIKOLSKYI

9 maja pokazy lotnicze rosyjskich samolotów odbędą się nie tylko w Rosji, ale także w stolicy Armenii Erewaniu, w bazie lotniczej Hmeimim w Syrii, Kirgistanie i Tadżykistanie.

 

Pamięci bohaterów

Akcja „Nieśmiertelny pułk”, która weszła już do tradycji, w tym roku odbędzie się online. Każdy może zamieścić zdjęcia swoich przodków wraz z opisem na witrynie „Nieśmiertelny pułk – online”. Zostanie z nich automatycznie wygenerowana wideo, które będzie transmitowane przez federalne stacje telewizyjne, na ponad 200 ekranach w Moskwie, ekranach w wagonach pociągów stołecznego metra, kinie online OKKO i na portalu „Nieśmiertelny pułk Rosji”.

W tym roku do akcji przyłączy się również Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

O godzinie 19:00 (18:00 czasu polskiego) nadawanie stacji telewizyjnych i radiowych zostanie przerwane „minutą ciszy”.

Następnie Rosjanie zostaną poproszeni o wyjście na balkony lub pojawienie się w oknach z fotografiami swoich krewnych, którzy uczestniczyli w II wojnie światowej i odśpiewanie utworu „Dzień Zwycięstwa”.

Przypomnijmy: 

W zdobyciu Berlina uczestniczyło 180 tys. polskich żołnierzy:

  • 1 Dywizja Piechoty
  • 2 Pomorska Brygada Artylerii Haubic
  • 6 Samodzielny Warszawski Zmotoryzowany Batalion Pontonowo-Mostowy
  • 1 Samodzielna Brygada Moździerzy z odwodu Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego będąca od marca 1945 roku w składzie 47 Armii radzieckiej 1 Frontu Białoruskiego, razem około 12 tys. żołnierzy.

Zdobyli 56 kwartałów miasta, 7 kompleksów fabrycznych, 4 stacje metra i większą część budynków Politechniki. Wzięli do niewoli 2550 jeńców.

 

Znalezione obrazy dla zapytania zdobycie berlinaZnalezione obrazy dla zapytania zdobycie berlina

Autor: 
zzz
Źródło: 

sputnik/plportal.pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama