Sprawiedliwi wśród Ukraińców – główni bohaterowie do odznaczenia

Reklama

wt., 03/26/2019 - 16:19 -- koscielniakk

Fundacją PRO PUBLICO BONO RP z siedzibą w Poznaniu ufundowała odznaczenia honorowego "Sprawiedliwi wśród Ukraińców".

W skład odznaczenia wchodzi dyplom honorowy, medal , statuetka.

Zachowani we wdzięcznej pamięci ocalonych- Ukraińcy , główni bohaterowie, zasłużyli na zaszczytne miano „sprawiedliwych” i na publiczne uhonorowanie, ponieważ z narażeniem życia, indywidualnie, a nawet całymi rodzinami, przeciwstawili się czynnie ludobójstwu.

Ostrzegali przed napadem, udzielali schronienia, wskazywali drogi ucieczki, zaopatrywali w żywność i ubranie, przewozili w bezpieczne miejsce, do lekarza czy szpitala, przyjmowali pod opiekę, a nierzadko na długoletnie wychowanie sieroty po zamordowanych, odmawiali wykonania rozkazu zabicia członka własnej rodziny – np. żony lub męża – narodowości polskiej.

Nacjonaliści ukraińscy dokonali eksterminacji ludności polskiej zamieszkującej Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej, które znalazły się pod okupacją sowiecką i niemiecką. Od pojedynczych napadów do rzezi na masową skalę doszło w kilku tysiącach miejscowości. Zginęło tam, według różnych szacunków, od 100 tys. do 250 tys. osób. Rządy Ukrainy- jak do tej pory maja problem z załatwieniem tej sprawy.

Dzięki aktom solidarności i miłosierdzia ocalały zarówno pojedyncze osoby, jak i całe wsie. Sami Ukraińcy zabijali swoich,- karali śmiercią za odruchy czysto ludzkie , uważając udzielanie pomocy „Lachom” za zdradę ukraińskich ideałów narodowych. Palili, siekli, mordowali w bestialski sposób.

Część skazanych na zagładę polskich mieszkańców otrzymała pomoc humanitarną ze strony ukraińskich sąsiadów, zazwyczaj członków rodzin mieszanych, krewnych lub przyjaciół, czasem nieznajomych, kierujących się chrześcijańską miłością bliźniego, w sporadycznych przypadkach – także ze strony katów. Czasami ta pomoc – tak naprawdę nie była bezinteresowna- ale pozwalała na darowanie życia dzieciom.

Dzieje obu narodów - polskiego i ukraińskiego - pełne są dramatycznych wydarzeń. Powinny być przestrogą dla potomnych

Bez względu na narodowość i ideały temu przyświecające -nie ma zgody jakoby stanem wojny można wytłumaczyć wszystkie okrucieństwa na ludności cywilnej. To było ludobójstwo i tak powinno być traktowane.

Idealnie by było, gdyby mówienie o tragicznych wydarzeniach sprzed lat nie wpływało na kształt bieżących relacji międzyludzkich

Więcej informacji na stronie https://sprawiedliwiwsrodukraincow.pl/

Autor: 
Adrian Warzycha
Polub Plportal.pl:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

Reklama