Święto Wyzwolenia: historia i znaczenie dnia 25 kwietnia

Reklama

wt., 04/27/2021 - 10:24 -- MagdalenaL

Co roku, 25 kwietnia, obchodzi się we Włoszech Święto Wyzwolenia. W tym dniu wspomina się rok 1946, w którym to Włosi uwolnili się od rządów faszystów i skończyła sie nazistowska okupacja kraju. 25 kwietnia jest również znany jako rocznica Ruchu Oporu, ponieważ świętuje się pamięć partyzantów, którzy od 1943 roku, walcząc na różnych frontach, przyczynili sie do wyzwolenia Włoch.

Oddziały partyzantów zaczęły powstawać we Włoszech podczas II wojny światowej po ogłoszeniu zawieszenia broni, z dnia 8 września 1943 roku, z inicjatywy antyfaszystów i żołnierzy rozwiązanej Armii Królewskiej. Ruch oporu liczący początkowo tylko kilka tysięcy osób zyskuje na sile dzięki szerokiemu zaangażowaniu robotników, rolników oraz młodych uciekinierów z Republiki Salò, którzy powiekszyli armię o około 300 tysięcy osób.   

Grupy partyznatów dały początek zbrojnemu ruchowi oporu przeciwko okupacji nazistów oraz przeciwko faszystowskiej kolaboracji, co spowodowało, że była to jednocześnie walka wyzwoleńcza spod obcego panowania, jak i wojna domowa.

Działania Ruchu Oporu były koordynowane przez Komitety Wyzwolenia Narodowego, z których pierwszy powstał w Rzymie, 9 września 1943 r., podczas ucieczki króla oraz Pietra Badoglio. Członkami komitetów byli przedstawiciele partii, które powstały w 1943 roku. Odziały partyzantów różniły się między sobą poglądami politycznymi: były brygady Garibaldiego (komuniści), Matteottiego (socjaliści) oraz Sprawiedliwość i wolność (z PDA). W czerwcu 1944 r. założony zostaje komitet Północnych Włoch (Komitet Wyzwolenia Narodowego Północnych Włoch). Dzięki działaniom powyższych grup, wspomaganych bezpośrednio przez ludność cywilną, wiele obszarów zostało wyzwolonych przez partyzantów jeszcze przed przybyciem aliantów.

Oddziały partyzantów zazwyczaj działały z dala od centrów miast i dużych skupisk mieszkańców, by w pełni wykorzystać przewagę, którą dawał im górzysty teren, z zaskoczenia atakując wrogie jednostki czy ważne struktury militarne.

Niemieckie represje były okrutne: świadczy o tym 335 cywilów zamordowanych w Rzymie w Fosse Ardeatine oraz masakra w Marzabotto, niedaleko Bolonii, gdzie naliczono 1830 ofiar.

Duże znaczenie miały też inne formy oporu. W marcu 1944 roku doszło do wielkiego strajku generalnego, jedynego w okupowanej przez nazistów Europie, który zablokował produkcję trójkata przemysłowego (Turyn-Mediolan-Genua).

Wiosną 1944 r. oddziały anglo-amerykańskie przedarły się przez linię Gotycką, która rozciągała sie od La Spezii, aż do Rimini, wzdłuż Apeninów, rozprzestrzeniając sie na całą dolinę Padu. 25 kwietnia włoski Ruch O liczący już wtedy ponad 200 tys. osób wywołał powstawnie narodowe przeciwko Niemcom. Mussolini, przyłączając się do niemieckiej kolumny wojskowej próbował uciec do Szwajcarii, lecz został rozpoznany i schwytany przez partyzantów. 28 kwietnia w miejscowości Dongo został osądzony wraz ze swoją towarzyszką Clarettą Petacci i innymi hierarchami. Ich ciała, powieszone głową w dół, zostały wystawione na Piazzale  Loreto w Mediolanie.

25 kwietnia obchodzi się w całych Włoszech Święto Wyzwolenia. Data ta została wybrana przez  Komitety Wyzwolenia Narodowego, gdyż właśnie tego dnia ogłoszono apel do zbrojnego powstania w Mediolanie, siedzibie partyzanckiego dowództwa.

 

Autor: 
tłum. Klaudia Obracaj
Polub Plportal.pl:

Reklama