UKRAIŃCY – 1000 kalorii, POLACY – 600, ŻYDZI – 180. NIEMCY… 2000

Reklama

pon., 11/01/2021 - 19:38 -- zzz

Tak wyglądała żywnościowa eksterminacja narodów podbitych przez III Rzeszę w czasie II wojny światowej. Dziś możemy zastanawiać się, dlaczego Ukraińcy w choć minimalnym stopniu byli dla Niemców narodem „uprzywilejowanym”. Częściowo odpowiadał na to cykl wywiadów Krzysztofa Kąkolewskiego z nieukaranymi hitlerowskimi zbrodniarzami opublikowany w książce „Co u Pana słychać”.

Polacy - według SS-Obersturmführera Alexandra Dolezalka (po wojnie docenta w… niemieckim Ośrodku Studiów Ogólnoeuropejskich – mieli być zlikwidowani. Ukraińcy jako czystszy rasowo, chłopski naród słowiański mieli przetrwać.

Najgorszy los i to najszybciej, miał spotkać innych obywateli przedwojennej II Rzeczpospolitej, Żydów.

 

Gram cukru był cenniejszy niż złoto.

 

Niemcy jeszcze przed wprowadzeniem wyrafinowanej metody masowego uśmiercania ludzi, najpierw chcieli zobaczyć jaki efekt przyniesie zagłodzenie.

W warszawskim getcie zaplanowali dzienne spożycie kalorii więźniów do 180 kalorii. To oznacza rację obejmującą jedną kromkę chleba, ziemniaka i rozwodnioną zupę. To mniej niż 1/10 zalecanej wartości kalorycznej zdrowego człowieka.

 

W getcie znajdowała się wtedy grupa wykształconych przedwojennych lekarzy, częściowo ze szpitala Starozakonnych w Warszawie. Była to prawdziwa elita medyczna przedwojennej Polski. Postanowili dokładnie zbadać jak na takie warunki życia reaguje ludzki organizm. Dziś są to bezcenne i unikatowe badania, jedne z najważniejszych w historii dietetyki.

 

W lutym 1942 r. grupa żydowskich lekarzy na czele z Izraelem Milejkowskim – pomimo zakazu pracy naukowej przez Żydów - podjęła się badań aspektów fizjologicznych i psychologicznych głodu. Chcieli dowiedzieć się, jakie zmiany powoduje tak znaczące zmniejszenie liczby kalorii spożywanych przez człowieka i jak ratować życie ludzkie.

 
Rozpoczęto badanie aspektów metabolicznych, sercowo-naczyniowych, okulistycznych, a nawet odpornościowych. Mimo braku środków, ryzyka egzekucji i złego stanu fizycznego badania te prowadziło kilkunastu lekarzy.

 

Sprzęt do pobierania krwi, badań tolerancji glukozy, przemycano ze strony aryjskiej. Lekarze używali w eksperymentach cukru, który w tych warunkach był warty więcej niż złoto. Dokładnie opisano wszystkie zjawiska towarzyszące długotrwałemu zagłodzeniu człowieka w tym to, które dotykało dzieci, czyli tzw. cherlactwo głodowe, obrzęki głowy i szyi, przykurcze kończyn oraz zmiany psychiczne.

 

Po śmierci przeprowadzano sekcje zwłok, a wyniki i przyczyny skrzętnie zapisywano. Od stycznia 1940 do lipca 1942 dokonano 492 sekcji zwłok. Badano jakie zmiany i patologie występują gdy organizm ludzki jest poddany tak ekstremalnym warunkom, np. jak zanikają narządy wewnętrzne, serce czy wątroba.

 

Badania lekarzy za murami getta zakończyły się w sierpniu 1942 r, gdy Niemcy przystąpili do Grossaktion Warschau. Manuskrypt opisujący studium został przemycony z getta i przechowywany przez polskiego lekarza Witolda Eugeniusza Orłowskiego, który w czasie wojny wykładał na tajnym Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W roku 1946 został opublikowany w języku polskim i francuskim, a następnie w języku angielskim w 1979 r. przez Myrona Winicka z Uniwersytetu Columbia.

 

Z grupy naukowców wojnę przeżyli tylko Emil Apfelbaum, który jest autorem rozdziału poświęconego badaniu nad patologią układu krążenia w wyniszczeniu głodowym. Zmarł w roku 1946. W 1942 z getta uciekł dr Jakub Penson, po wojnie jeden z najwybitniejszych polskich nefrologów.
Dr Izrael Milejkowski zginął w Treblince w styczniu 1943 r.

 

Dziś badania wzbudzają zainteresowania naukowców z Izraela. Współcześni dietetycy zajmujący się zjawiskiem głodu, tacy jak dr Limor Ben-Haim przyznają, że jest praktycznie niemożliwe aby zgromadzić dane choćby kilku osób przyjmujących tak ograniczoną liczbę kalorii, a co dopiero ponad 100.

Liczący 298 stron raport z badań „Choroba głodowa. Badania kliniczne nad głodem wykonane w getcie warszawskim z roku 1942” jest dostępny w sieci, np. na stronach Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej czy Centralnej Biblioteki Judaistycznej.

Spotify: https://open.spotify.com/show/... 

Iphone/Ipad: https://podcasts.apple.com/pl/...

Inne/przeglądarka: https://www.google.com/podcast...

Jesteśmy także na You Tube: https://tinyurl.com/HISTORIAJA... 

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

wykop

Polub Plportal.pl:

Reklama