Christie's wystawia na aukcję rękopis Einsteina

Reklama

pt., 10/22/2021 - 23:07 -- MagdalenaL

Zdjęcie: picture alliance

Wszystko jest względne: w listopadzie Christie's wystawi na aukcję uważany za najcenniejszy rękopis Alberta Einsteina. Jego wartość szacuje się na siedmiocyfrową sumę.

Jaka jest natura przestrzeni i czasu? Wielu fizyków i filozofów już się nad tym zastanawiało. Nikt jednak nie wywrócił do góry nogami światopoglądu fizycznego swoimi wnioskami tak bardzo jak Albert Einstein. Wyniki jego badań, szczególna i ogólna teoria względności, wraz z teorią kwantową, należą do wielkich teorii fizycznych XX wieku. Zrewolucjonizowały one pojęcie czasoprzestrzeni, symultaniczności i natury grawitacji.

Rękopis wielkiego fizyka na temat ogólnej teorii względności zostanie zlicytowany w listopadzie na aukcji u Cristie's w Paryżu. Wartość dokumentu, który Einstein napisał między czerwcem 1913 a wiosną 1914 roku ze swoim kolegą i przyjacielem Michele Besso, szacuje się na dwa do trzech milionów euro. Według domu aukcyjnego jest to najcenniejszy rękopis Einsteina, jaki kiedykolwiek został wystawiony na aukcji.

Pięćdziesięcioczterostronicowy dokument roboczy został napisany w Zurychu, kiedy Einstein zaczął zastanawiać się nad pytaniami, które ostatecznie doprowadzą do powstania jego ogólnej teorii względności, którą ostatecznie ukończył i opublikował w Berlinie w 1915 roku. Wraz z Besso zastanawiał się nad problemem, który nurtował wielu naukowców od dziesięcioleci: rotacja peryhelium Merkurego. Obserwacje wykazały, że wysoce eliptyczna orbita wewnętrznej planety Układu Słonecznego odbiegała od tego, czego należałoby się spodziewać zgodnie z prawami Newtona.


Zdjęcie Chistie's

Einstein i Besso byli w stanie wyjaśnić tę rozbieżność za pomocą ogólnej teorii względności. Zgodnie z tą teorią masa Słońca zakrzywia przestrzeń tak silnie, że punkt orbity Merkurego najbliższy Słońcu, peryhelium, obraca się w sposób wymierny wokół naszej gwiazdy.

Albert Einstein stracił zainteresowanie rękopisem w 1913 roku, który sam traktował chyba tylko jako eksperyment. I tak dokument ten mógłby zaginąć, gdyby Michele Besso nie zabrał go ze sobą, gdy opuszczał Zurych. Einstein opublikował w końcu w listopadzie 1915 roku pracę, w której precyzyjnie obliczył przebieg orbity Merkurego, wykorzystując równania pola ogólnej teorii względności.

Rękopisy badawcze Einsteina z tego okresu są "niezwykle rzadkie", mówi Adrien Legendre, dyrektor Działu Książek i Rękopisów Christie's. Inny znany dokument z tej kluczowej fazy badań Einsteina, "Notatnik z Zurychu", znajduje się w Archiwum Einsteina w Jerozolimie.

Autor: 
Mandfred Lindiger Tłumaczenie: Agnieszka Cyganik
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama