SOŁDAT Nikołaj Nikulin

Reklama

sob., 02/13/2021 - 22:20 -- zzz

"Sołdat. Od Leningradu do Berlina. Frontowa prawda w opowieści szeregowego żołnierza Armii Czerwonej" to pozbawiona autocenzury relacja Nikołaja Nikulina, żołnierza Armii Czerwonej. Powieść została wydana dopiero po rozpadzie Związku Radzieckiego, za jej wcześniejsze upublicznienie autor mógłby trafić do łagru.

Nikołaj Nikulin został wcielony do wojska w 1941 roku i jako jeden z nielicznych sowieckich żołnierzy przeszedł cały szlak bojowy. Mimo że został odznaczony za bohaterstwo, jego wspomnienia odzierają frontowe przeżycia z heroizmu, burząc mit wielkiej wojny ojczyźnianej. Nikulin otwarcie przyznaje się do potwornego strachu, jaki towarzyszył mu każdego dnia, opisuje głód, śmierć i okrucieństwo swoich współbraci czerwonoarmistów. Demaskuje głupotę i cynizm dowodzących, a także bezwzględność sowieckiej machiny wojennej.

Publikacja tej relacji możliwa była dopiero po rozpadzie Związku Radzieckiego, jej wcześniejsze upublicznienie groziłoby Autorowi łagrem.
Pułkownik wie, że atak nie ma sensu, że jedynie padną kolejne trupy. […] Jednak pułkownik wykonuje rozkaz i pędzi ludzi do ataku. Jeśli ma sumienie, sam idzie w bój i ginie. […] Jest im znana tylko jedna taktyka – napierać masą ciał. Ktoś w końcu zabije Niemca.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

Dział: 
video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama