Werner Herzog opisze historię japońskiego żołnierza, który odmówił poddania się

Reklama

pon., 08/23/2021 - 12:35 -- MagdalenaL

“Zaintrygowany skrajnościami ludzkich doświadczeń” Werner Herzog. Fot. Bloomberg/Getty Images

Niemiecki reżyser zapowiedział wydanie dwóch nowych książek: życiorysu oraz The Twilight World (Świat Zmierzchu), opowiadającej o wyjątkowym oficerze z czasów drugiej wojny światowej

Werner Herzog jest w trakcie pisania książki o Hiroo Onodzie, japońskim żołnierzu, który poddał się dopiero po upływie trzech dekad od zakończenia drugiej wojny światowej.

The Twilight World, historia Onody przedstawiona przez cenionego niemieckiego reżysera, zostanie przetłumaczona przez poetę Michaela Hoffmanna i wydana latem przyszłego roku przez The Bodley Head. W 2023 światło dzienne ujrzy życiorys Herzoga, wypełniony rozmyślaniami o jego życiu i dekadach spędzonych w przemyśle filmowym, tworząc filmy fabularne takie jak Aguirre, gniew boży i Fitzcarraldo, oraz dokumentalne: Grizzly Man i Jaskinię zapomnianych snów.

Będą to pierwsze od lat książki Herzoga, którego ostatnim tytułem był Conquest of the Useless (Podbój bezużytecznego), seria poświęcona procesie powstawania Fitzcarraldo, pierwotnie wydana w 2004 roku. Idąc przez lód, opowiadająca o jego pieszej wyprawie z Monachium do Paryża, którą odbył, gdy dowiedział się, że jego mentorka, Lotte Eisner, jest umierająca, została wydana w 1978 roku.

Onoda był oficerem wywiadu japońskiej armii, który wyszedł z ukrycia w filipińskiej dżungli w 1974 roku. Nie wierzył, że wojna zakończyła się w 1945 roku, i uznał tę informację za propagandę. Ostatecznie do poddania się przekonał go jego były dowódca, który odbył podróż do jego kryjówki i opowiedział o przegranej Japonii w wojnie niemal trzy dekady wcześniej. Następnie Onoda wyemigrował w 1975 roku do Brazylii, gdzie został rolnikiem, i powrócił do Japonii w 1984 roku, by założyć sieć szkół przetrwania dla dzieci. Zmarł w 2014 roku, w wieku 91 lat.

- Poruszający portret pozornie bezsensownej walki Onody [przedstawiony przez Herzoga] skłania do głębokich rozmyślań nad ludzkim bytem - mówi redaktor naczelny Bodley Head Jörg Hensgen. - Budowa opery pośrodku dżungli; wędrówka z Monachium do Paryża w środku zimy; zejście do aktywnego wulkanu; życie w dziczy, pośród niedźwiedzi grizzly - Werner Herzog był od zawsze zaintrygowany skrajnościami ludzkich doświadczeń.

Hensgen dodaje, że nadchodzący życiorys reżysera będzie “wypełniony po brzegi pamiętnymi historiami i poruszającymi obserwacjami”, i “ukaże w nowym, fascynującym świetle wpływy i idee, które napędzały kreatywność Herzoga i ukształtowały jego wyjątkowy sposób postrzegania świata”.

Autor: 
Alison Flood / tłum. Martyna Sołtysiak
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama