Zdjęcia z albumu prawej ręki Hitlera

Reklama

wt., 02/23/2021 - 18:52 -- MagdalenaL

Te obrazy do niedawna kryły się głęboko w archiwach. Hermann Göring w krótkich skórzanych spodniach, u boku Hitlera, na Obersalzberg. „Marszałek rzeszy” na elektrycznym koniu, próbujący zrzucić nadwagę pod okiem Hitlera. Albo bawiący się swoją kolejką Märklin…

Książka Göring, druga ręka Hitlera zawiera ponad 1100 nigdy przedtem niepublikowanych zdjęć. „Podążyliśmy śladami Göringa - od czasów wczesnej młodości, do chwili, w której dowodził eskadrą Von Richthofena podczas pierwszej wojny światowej i poprzez długie lata czczenia Hitlera”, opowiada dr Hendrik van Capelle.

 

Piekielna robota

Jego kolega, dr Arie Pieter van de Bovenkamp powiedział: „Pracowaliśmy tygodniami od dziewiątej rano do dziewiątej wieczorem. Przeszukiwaliśmy amerykańskie archiwa w Waszyngtonie i Maryland. W archiwach narodowych nie zdigitalizowano wiele materiału fotograficznego dotyczącego Trzeciej Rzeszy i musieliśmy przyjeżdżać na miejsce, by móc znaleźć i wybrać rzadkie zdjęcia. Piekielna robota.”

 

Niełaska

Göring był oficjalnym następcą Hitlera i, do operacji Barbarossa w czerwcu 1941 (ataku Niemiec na ZSRR), jego bezkonkurencyjnie najważniejszym doradcą. Jednakże, jako że marszałek rzeszy był gorliwym przeciwnikiem wojny ze Związkiem Radzieckim, popadł w niełaskę Hitlera.

 

Obojętność

„Także dlatego, że jego kiepskie dowództwo nad Luftwaffe wprowadzało coraz większy chaos”, twierdzi Van de Bovenkamp. „Ważną przyczyną była rosnąca obojętność Göringa i jego braki w wiedzy technicznej. Bardzo niezwykłe, jak na pilota myśliwca.”

Książka pokazuje upodobanie Göringa do lwiątek. Były jego zabawkami, polował na nie. W książce ukazane są również jego zbrodnie, takie jak zadanie zorganizowania Holokaustu. Do końca pozostał uzależnionym od narkotyków, bardzo inteligentnym, chłodnym jak lód, ale czarującym gangsterem, absolutnie najpopularniejszym nazistą ze wszystkich. Z racji 140-kilogramowej wagi, zwano go też pieszczotliwie Der Dicke (niem. „gruby” – przyp. tłum).

„Podły i zadufany w sobie narcyz”, mówi Hendrik van Capelle. „Wyrachowany, ciągle manipulował. Aż do swojego samobójstwa, wieczór przed tym, jak miał zostać powieszony wczesnego ranka 16 października 1946 roku. Udało mu się namówić amerykańskiego oficera, by przyniósł mu kapsułkę z cyjankiem. «Marszałek Rzeszy Niemieckiej i zastępca Adolfa Hitlera nie umrze na szubienicy», powiedział swojej żonie Emmy podczas jej ostatniej wizyty w norymberskim więzieniu.”

Göring, prawa ręka Hitlera – wydawnictwo Lantaarn Publishers

Autor: 
Marjolein Schipper tłumaczenie: Anna Polny
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama