10 ciekawych faktów na temat piratów

Reklama

ndz., 03/07/2021 - 20:03 -- MagdalenaL

Jak byłeś mały prawdopodobnie uwielbiałeś piratów! Znałeś ich jako ludzi z czarną opaską na oko, chustą na głowie i kolczykiem w uchu. Ale prawdziwi piraci, kim oni są? To przestępcy morscy, złodzieje złota i innych kosztowności. Ich najlepsze lata trwały od 1620 do 1720 roku. W tym czasie rządzili siedmioma morzami. Obecnie piratów znamy głównie z programów telewizyjnych oraz z książek i filmów, takich jak Piraci z Karaibów czy Wyspa Skarbów. Ale czy tych prawdziwych z XVII i XVIII wieku można porównać do tych z ekranów? Jak to wyglądało naprawdę?

1. Nie wszyscy piraci byli mężczyznami

Kobiety, zdaniem mężczyzn, przynosiły pecha na statku, ale to nie powstrzymało ich przed spełnieniem pirackiego snu. Zmieniały swoje imiona na męskie i ubierały się jak płeć przeciwna, a następnie udawały się w wyprawy jako mężczyźni. Dwie znane piratki to Anne Bonny i Mary Read. Pływały razem po Karaibach. Obie myślały, że ta druga jest mężczyzną. Kiedy Anne zakochała się w Mary, zdecydowała się wyznać prawdę o swojej płci, co zresztą zrobiła również Read. Tak więc obie przez chwilę znajdowały w specyficznej sytuacji.

2. Piraci pochodzili z różnych środowisk społecznych

Piratami zostawali nie tylko przestępcy, skazańcy i uchodźcy, ale także ludzie z innych (lepszych) środowisk. Słynny pirat William Kidd pochodził z zamożnej rodziny. W pirackie życie zaangażował się przez polowania na piratów. Najwyraźniej go to zainspirowało, ponieważ z czasem sam został jednym.

3. Piraci pochodzili z różnych krajów i mówili różnymi językami

Typowy akcent z zachodu nadawany piratom w filmach miał się nijak do rzeczywistości, gdyż pochodzili oni z różnych zakątków świata. Nie jest jasne, w jaki sposób komunikowali się ze sobą. Piracki akcent, jaki znamy dzisiaj, wywodzi się z filmu Disneya Treasure Island z 1950 roku, w którym aktor Robert Newton gra pirata z dzikiego zachodu. Zrobił to samo kilka lat później w Piracie Blackbeard i tak narodził się stereotyp.

4. Piraci nie używali „pirackich słów”

Typowe pirackie słowa i zwroty, jakie znamy z filmów, nie były używane przez prawdziwych piratów. W rzeczywistości nie śpiewano morskich szant. To wszystko zostało wymyślone dopiero przez Roberta Louisa Stevensona, kiedy napisał książkę Treasure Island pod koniec XIX wieku. Być może korzystali z jakiś innych typowych słów lub zwrotów pirackich, ale ich nie znamy.

5. Piraci nosili opaskę na oko, aby przyzwyczaić się do ciemności

Mówi się, że piraci noszą opaskę na oko, aby ukryć pusty oczodół. To nie do końca prawda,  ponieważ nie każdy z nich miał taki problem. W rzeczywistości robili to, aby przyzwyczaić oko do ciemności. Ułatwiło piratom to walkę, jeśli okradali statki w nocy. Ta technika jest nadal używana przez personel wojskowy.

6. Piraci nosili kolczyki dla lepszego wzroku i zdrowia

Nie tylko piraci z naszych opowieści noszą złote kolczyki, ale także robili to w rzeczywistości. Już bez biżuterii piraci wyglądali świetnie – nie potrzebowali do tego kolczyka. Ale dlaczego w takim razie go zakładali? Wierzyli oni, że przekłuwanie ich skóry metalem szlachetnym poprawia moc ich oczu, chroni przed złym stanem zdrowia oraz ma jeszcze wiele innych pozytywnych skutków.

Ale kolczyk miał również inne zastosowania, np. wielu piratów trzymało tam odrobinę wosku, aby wkładać go do uszu w przypadku strzelaniny. Złoty pierścionek również był rodzajem ubezpieczenia na życie. Złoto zapewniało dobry pogrzeb.

7. Piraci szanowali się nawzajem

Pewnie się nie spodziewasz, ale piraci nie byli tacy źli. Odnosili się do siebie z szacunkiem. Na przykład mieli prawo do odszkodowania, jeśli zostali ranni na pokładzie pirackiego statku. To, co otrzymali, zależało od ciężkości obrażeń. W ten sam sposób, w jaki dziś widzi się weteranów wojennych z utraconymi kończynami, szanowano również piratów z poważnymi obrażeniami. Jeśli pomimo kontuzji kontynuowali swoją pracę, ta odwaga zostawała nadzwyczajnie doceniana.

8. Piraci wymierzali surowe kary

W filmach o piratach często widzisz, że zmuszają związanego wroga do wejścia do wody z deski. W prawdziwym życiu rzadko stosowano tę formę kary. Możesz pomyśleć, że to nawet i lepiej dla – przykładowo – złodziei. Jednakże kary najczęściej stosowane przez piratów były jeszcze bardziej makabryczne. Popularne bywało zawiązanie kawałka liny wokół kadłuba i przywiązanie do niego wroga – tonąłeś lub zostawałeś pocięty na kawałki przez łódź. Niektóre osoby wciągano pod kil statku.

9. Czerwone flagi były gorsze od czarnych

Znamy flagę Jolly Roger jako białą czaszkę i skrzyżowane piszczele na czarnym tle. Bardzo niewiele statków pirackich faktycznie korzystało z tego projektu. Inna flaga była tą, która wzbudzała strach w czasach piratów. Jeśli przybył statek z czerwoną flagą i klepsydrą, wiedziałeś, że masz kłopoty. Czerwony oznaczał „nie damy ci piętnastu minut”, a klepsydra „twój czas na ziemi się kończy”.

10. Czarnobrody był idiotą

Pirat Czarnobrody jest najbardziej znanym i przerażającym piratem wszech czasów. Jak wyglądała rzeczywistość? Czarnobrody wplatał konopie w brodę, a następnie podpalał ją, zanim wyruszył do bitwy. Potem nagle pojawiał się w smudze płomieni oraz chmurze dymu. Nosił też czarną sukienkę, która sięgała od stóp do głów. Wielu jego wrogów myślało, że widzą diabła i poddawało się Czarnobrodemu bez walki.

Tłumaczenie: Julia Gortat

Autor: 
alletop10lijstjes.nl
Źródło: 

alletop10lijstjes.nl

Polub Plportal.pl:

Reklama