8 marca – korzenie święta

Reklama

śr., 03/10/2021 - 14:19 -- MagdalenaL

Każdego roku 8 marca widzimy na ulicach mężczyzn z bukiecikami kwiatów - dla ukochanej, matki, koleżanki, sąsiadki. Kobiety ubierają się odświętnie, uśmiechają się więcej niż w zwykłe dni, planują, gdzie spędzą Dzień Kobiet. Cieszą się, że jest dzień, w który mogą się poczuć „kobietami”, aby się rozpieszczać i cieszyć. Są także przeciwniczki święta, które nie czują się komfortowo z tym planowaną i oczekiwaną uwagą ze strony mężczyzn. Uważają, że powinno się szanować i uwielbiać kobietę nie tylko 8 marca, ale i siódmego i dziewiątego. Każdego dnia w roku. Obie strony mają swoje prawo, ale dlaczego właśnie 8 marca obchodzi się Dzień Kobiet? Jaka jest historia święta?

Uważa się, że ten dzień się wyróżnia głównie w krajach Europy Wschodniej i Rosji. Nieprzypadkowo, niektórzy z przeciwników święta zdefiniowali je jako komunistyczne i dlatego je ignorują. W ogóle pierwszy raz Dzień Kobiet został zanotowany 23 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych jako pomysł Amerykańskiej Partii Socjalistycznej.

Powodem wyróżnienia tego specjalnego dnia były liczne protesty w celu poprawienia warunków pracy, zrodzonych z burzliwej industrializacji na początku XX w. 8 marca 1857 r. odbyła się pierwsza, wielka manifestacja robotnic w Nowym Jorku, które wyszły w proteście przeciwko złym warunkom pracy. Dwa lata później, został założony pierwszy kobiecy związek zawodowy. Najsłynniejszym, masowym protestem kobiet był ten w 1908 r. w Nowym Jorku, w którym wzięło udział 15 000 kobiet. Ich podstawowymi żądaniami były: krótszy dzień pracy, lepsza pensja i prawo głosu.

Za założycielkę tego święta, uważa się Niemkę, Klarę Cetkin. 27 sierpnia 1910 r. na Międzynarodowej Socjalistycznej Konferencji Kobiet w Kopenhadze, Cetkin zaproponowała, aby obchodzić Dzień Kobiet. Jest słynna także ze swojej walki o ekonomiczną niezależność kobiet pracujących. Zaznaczała jednakowe prawa do posiadania takiej samej pensji jak mężczyźni, takiej samej pracy, do wychowania obywatelskiego i wychowywania dzieci. Walczyła w interesie poprawy roli kobiet w rodzinie, bo kobieta nie powinna być jedynie panią domu i matką. Małżeństwo powinno być połączeniem równouprawnionych partnerów, którzy wspólnie są odpowiedzialni za wychowanie dzieci. Cetkin propagowała także możliwość „wolnej miłości”, ale i prawo do aborcji jako osobistej decyzji każdej kobiety.

Zgodnie z pomysłem Klary Cetkin, pierwszy raz obchodzono Dzień Kobiet w 1911 r. w Niemczech, Szwajcarii, Danii i Austrii. W 1913 r. święto zostało odnotowane w Rosji i Francji. W 1914 r. świętowanie Dnia Kobiet zostało ustanowione 8 marca, we wszystkich krajach.

Mało ludzi wie, że Rewolucja rosyjska w 1917 r. rozpoczęła się demonstracjami kobiet w Rosji. 8 marca 1917 r. robotnice z Sankt Petersburga wyszły w proteście przeciwko głodowi, caratowi i wojnie. W 1920 r. uczestniczki II Międzynarodowej Socjalistycznej Konferencji Kobiet zaproponowały, aby 8 marca został ogłoszony oficjalnym dniem wolnym od pracy w Związku Sowieckim.

W latach 20. poprzedniego wieku, święto zostało nieco zapomniane, a świętowanie ucichło, w latach 60. wraz z masowym rozprzestrzenianiem się feminizmu, znowu się odrodziło. W 1977 r. ogólne zebranie ONZ przyjęło, aby 8 marca zostało ustanowione jako Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet i Pokoju.

Dzisiaj, 8 marca jest oficjalnym świętem w: Albanii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Kazachstanie, Chinach, Kamerunie, Kirgistanie, Kubie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Polsce, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Czarnogórze i Wietnamie.

W Bułgarii kontynuuje się świętowanie, ale nie jest to dzień wolny. Mężczyźni okazują uwagę i szacunek kobietom z całego serca. Na ulicach, noszący kwiaty mężczyźni powodują szczególną, miłą i lekko podniosłą atmosferę. Mimo trwających sporów i dyskusji – czy kobiety powinny mieć specjalne święto, czy każdy dzień powinien być świętem kobiet – dzień się wyróżnia i szanuje.

Czy dla was 8 marca jest specjalnym dniem, w którym wydzielacie sobie czas dla siebie – na zabiegi upiększające, spotkanie z przyjaciółkami, oficjalną kolację z kochanymi ludźmi lub jest kolejnym dniem waszej codzienności, wybierzcie same. Niezależnie od tego, co myśli każda kobieta o tym święcie, zasługuje, aby być poważana, kochana, rozpieszczana i szanowana każdego dnia w roku.

Autor: 
Milena Christowa, tłum. Oliwia Król
Źródło: 

hera.bg

Polub Plportal.pl:

Reklama