Czy kraj tulipanów od zawsze był pełen tych kwiatów?

Reklama

sob., 03/19/2022 - 22:01 -- MagdalenaL

Chociaż tulipany mogą być bardzo popularne w Holandii, należy zauważyć, że to nie tam pojawiły się po raz pierwszy. Uważa się, że pochodzą one z pasm górskich Tien Shan w Azji Środkowej i były już od dziesięcioleci wcześniej uprawiane przez ogrodników w Imperium Osmańskim. Tulipany były rzadkimi i egzotycznymi roślinami i szybko zafascynowała się nimi Europa Zachodnia. Zostały oficjalnie wprowadzone w Holandii pod koniec XVI wieku.

Chociaż nie wiadomo dokładnie, kto jako pierwszy przywiózł tulipana do północno-zachodniej Europy, najszerzej akceptowaną opowieścią jest to, że był to Oghier Ghislain de Busbecq, który był ambasadorem cesarza Ferdynanda I u Sulejmana Wspaniałego, który widział piękne kwiaty tulipanów rosnące w ogrodach pałacowych Sulejmana.

W tym czasie flamandzki botanik Carolus Clusius został mianowany dyrektorem Hortus Botanicus w Leiden. Został zatrudniony przez Uniwersytet w Leiden do badania roślin leczniczych. Wówczas jego przyjaciel, De Busbecq, postanowił wysłać mu kilka do jego ogrodu w Lejdzie. To był początek pól cebulowych w Holandii.

Na początku XVII wieku tulipany tak bardzo zafascynowały wszystkich, że zaczęto ich używać jako dekoracji ogrodu. Wkrótce stały się głównym produktem handlowym w Holandii i innych częściach Europy.

Zainteresowanie kwiatami było ogromne, a cebulki sprzedawano po niewiarygodnie wysokich cenach. Tulipany w Lejdzie ostatecznie doprowadziły do „Manii tulipanów” w Holandii. W latach 1596-1598 z ogrodu Carolusa Clusiusa skradziono ponad sto cebulek.

Kiedy mówimy o zafascynowaniu tulipanami, odnosimy się do szału tulipanów, który ogarnął Holendrów w XVII wieku. Wiemy, że Carolus Clusius był odpowiedzialny za popularność tulipana w Holandii. Tulipany w jego ogrodach były tak rzadkie, że jego ogród był kilkakrotnie najeżdżany.

Tulipany są nadal bardzo popularne w Holandii, a nawet mają swoje festiwale. Keukenhof pozostaje najpopularniejszym miejscem docelowym tulipanów w Holandii, ponieważ każdej wiosny miliony turystów przyjeżdżają, aby podziwiać ogrody w Lisse. Istnieje również Amsterdam Tulip Festival, który odbywa się co roku. Przez całą pierwszą połowę kwietnia, ponad 850 000 kolorowych (i rzadkich) tulipanów można zobaczyć w ogrodach muzeów, prywatnych domach i innych częściach Amsterdamu.

Autor: 
Chuka Nwanazia / tłum. Nikita Stelmakh
Polub Plportal.pl:

Reklama