Czym jest “Tęczowy Most”, do którego po śmierci trafiają koty?

Reklama

pon., 05/03/2021 - 22:00 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Peng Louis/Pexels

Tytuł oryginalny: Czym jest “Tęczowy Most”, do którego po śmierci trafiają koty? Przedstawiam pochodzenie i teorie na ten temat!

Kiedy tracimy ukochanego kota wielu właścicieli mówi, że przeszedł on przez Tęczowy Most. Uważa się, że jest to miejsce, do którego koty trafiają po śmierci. Ale dlaczego tak je nazwano? W artykule przedstawię pochodzenie nazwy i teorie dotyczącego “Tęczowego Mostu”.

Kiedy jako rodzina zastępcza zajmowałam się dwójką kotów uległam urokowi tych zwierząt... Od tamtego czasu zamieszkałam już z kilkoma kotami.

1. Wiersz mający nas ukoić po utracie zwierzęcia źródłem nazwy

O Tęczowym Moście napisano poemat prozą. Składa się on z trzech części, z których pierwsza jest najbardziej znana. Treść utworu jest następująca: przed wejściem do nieba znajduje się tęczowy most, u stóp którego rozciąga się zielona łąka. Po niej zaś bawiąc się biegają zwierzęta, które zmarły ze starości lub w wyniku choroby. Na łące tej czekają na swoich właścicieli, z którymi ponownie się spotkają. Po odszukaniu się zwierzę i człowiek razem zmierzają ku niebu.

Poemat ten rozpowszechnił się najpierw w Stanach Zjednoczonych. W krótkim czasie rozszedł się również na całym świecie, pomagając właścicielom ukoić serce po utracie ukochanego zwierzęcia. Obecnie wiele osób po śmierci futrzanego przyjaciela mówi, że “przeszedł już przez tęczowy most”. Jednak w oryginale zwierzę czeka przed mostem na przyjście swojego właściciela, aby wspólnie go przekroczyć.

2. Rozpowszechnienie terminu dzięki Internetowi

Powszechnie mówi się, że poemat powstał w latach 80-tych ubiegłego wieku, jednak dokładna data nie jest znana. Autor też jest nieznany. Utwór ten był znany wśród właścicieli zwierząt w Stanach, jednak na cały świat rozprzestrzenił się po tym, gdy umieszczono go w Internecie. Nie minęło dużo czasu a zaczęły powstawać prace i wpisy cytujące Tęczowy Most, obecnie jednak nie można już ustalić, które z nich są najwcześniejsze.

3. Autor Tęczowego Mostu

Autor, lub też autorzy, 1 i 2 części poematu są nieznani, ale 3 część została napisana przez Japonkę, Shibayamę Yumiko, która nadała jej tytuł Dzielnica opadów.

Ostatnia część utworu mówi o tym, że przy wejściu na Tęczowy Most znajduje się dzielnica, w której zawsze pada zimny deszcz. Deszcz ten jest łzami osób, które musiały się pożegnać z ukochanym pupilem i zostały bez niego na ziemi. Dopóki ta osoba będzie smutna, zwierzę nie będzie się mogło wesoło bawić na zielonej łące... przesłaniem tej części poematu jest więc, aby nie tkwić w smutku na zawsze.

4. Tęczowy Most w mitologii i folklorze

Widząc posty i prace cytujące Tęczowy Most wiemy, że poemat ten jest znany wielu osobom. Czy w takim razie jest jakiś wiersz lub poemat, który był inspiracją dla znanego obecnie utworu? Osobiście uważam, że jest taka możliwość, ciężko jednak jednoznacznie powiedzieć, co mogłoby być jego źródłem.

Najpopularniejsza teoria głosi, że idea Tęczowego Mostu wywodzi się ze starej indiańskiej tradycji.

Jeszcze inna teoria nawiązuje do mitologii nordyckiej, w której istnieje tęczowy most zwany Bifröst. Jest to miejsce, które łączy świat bogów i ludzi i choć nie jest tożsame z krainą, w której swój czas spędzają zmarłe zwierzęta, to możliwe, że był inspiracją dla mostu z poematu.

Podsumowanie

Mając kota trzeba liczyć się z tym, że niestety nadejdzie czas, kiedy trzeba się będzie pożegnać. Jednak nawet jeśli o tym wiemy zmierzenie się ze śmiercią ukochanego zwierzęcia zawsze jest bardzo bolesne. Wiele osób cierpi z powodu utraty swojego pupila.

Wyobraźmy sobie jednak, że koty, które odeszły, biegają szczęśliwie po łące u stóp Tęczowego Mostu. Pocieszająca wizja, prawda? I pewnego dnia, kiedy my sami umrzemy i wybierzemy się w drogę do nieba, znowu się spotkamy z ukochanymi kotami i wspólnie przejdziemy przez piękny tęczowy most... Myśląc w ten sposób nawet w smutku rodzi się nadzieja.

Autor: 
Kobayashi Kiyo / tłum. Wiktoria Piontek
Polub Plportal.pl:

Reklama