Komunikat o błędzie

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? w include_once() (linia 1389 z /var/www/vhosts/tvinfonet.pl/plportal.pl/historia.plportal.pl/includes/bootstrap.inc).

Dlaczego bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę pozostawiła cienie ludzi wyryte na chodnikach?

Reklama

wt., 05/24/2022 - 22:56 -- MagdalenaL

To nie są zwykłe cienie.

Czarne cienie ludzi i przedmiotów (np. rowerów) znaleziono na chodnikach i budynkach w Hiroszimie i Nagasaki, dwóch największych miastach Japonii, po wybuchu bomb atomowych zdetonowanych nad nimi odpowiednio 6 i 9 sierpnia 1945 roku.

Trudno sobie wyobrazić, że te cienie prawdopodobnie odzwierciedlały ostatnie chwile poszczególnych mieszkańców. Ale jak one powstały?

Według dr. Michaela Hartshorne'a, emerytowanego członka zarządu Narodowego Muzeum Nauki i Historii Nuklearnej w Albuquerque w Nowym Meksyku i emerytowanego profesora radiologii na University of New Mexico School of Medicine – kiedy każda z bomb eksplodowała, intensywne światło i ciepło rozchodziły się od punktu implozji. Przedmioty i ludzie znajdujący się na drodze eksplozji osłaniali przedmioty znajdujące się za nimi, pochłaniając światło i energię. Otaczające światło wybielało beton lub kamień wokół „cienia”.

Innymi słowy, te osobliwe cienie są w rzeczywistości tym, jak chodnik lub budynek wyglądał, mniej więcej, przed wybuchem jądrowym. Po prostu reszta powierzchni została wybielona, przez co obszar o jednolitym kolorze wygląda jak ciemny cień.

Energia pochodząca z rozszczepienia

Intensywna energia uwalniana podczas eksplozji atomowej jest wynikiem rozszczepienia jądra atomowego. Według Atomic Heritage Foundation, organizacji non-profit z siedzibą w Waszyngtonie, do rozszczepienia dochodzi, gdy neutron uderza w jądro ciężkiego atomu, takiego jak izotopy uranu 235 lub plutonu 239. (Izotop to pierwiastek o różnej liczbie neutronów w jądrze). Podczas zderzenia jądro pierwiastka zostaje rozbite, uwalniając dużą ilość energii. Początkowa kolizja zapoczątkowuje reakcję łańcuchową, która trwa aż do wyczerpania całego materiału macierzystego.

„Reakcja łańcuchowa przebiega w sposób wykładniczy i trwa około milisekundy” – mówi Alex Wellerstein, asystent profesora nauk ścisłych i technicznych w Stevens Institute of Technology w New Jersey. „W tym czasie reakcja rozszczepia około biliona atomów, zanim się zatrzyma”.

Bronie atomowe użyte w atakach w 1945 roku były zasilane uranem 235 i plutonem 239 i uwalniały ogromne ilości ciepła i bardzo krótkich fal, promieniowania gamma.

Energia przepływa jako fale fotonowe o różnej długości, w tym fale długie, takie jak fale radiowe, oraz fale krótkie, takie jak promienie rentgenowskie i gamma. Pomiędzy falami długimi a krótkimi znajdują się fale widzialne, zawierające energię, którą nasze oczy postrzegają jako kolory. Jednak w przeciwieństwie do energii o dłuższych falach, promieniowanie gamma niszczy ciała ludzi, ponieważ może przenikać przez odzież i skórę, powodując jonizację, czyli utratę elektronów, która uszkadza tkanki i DNA, jak podaje Uniwersytet Columbia.

Promieniowanie gamma uwolnione przez bomby atomowe przenosiło się również jako energia cieplna, która mogła osiągnąć temperaturę 5 538 stopni Celsjusza –donosi serwis Real Clear Science. Gdy energia uderzała w obiekt, taki jak rower lub człowiek, była pochłaniana, osłaniając obiekty znajdujące się na drodze, przez co jedynie powierzchnia poza cieniem wybieliła się.

Początkowo zapewne istniało wiele cieni, ale „większość z nich została zniszczona przez kolejne fale uderzeniowe i ciepło” – Hartshorne wyjaśnił Live Science.

Fat Man i Little Boy

6 sierpnia 1945 r. bomba atomowa o pseudonimie Little Boy (Mały Chłopiec) wybuchła 1900 stóp (580 metrów) nad Hiroszimą, siódmym co do wielkości miastem Japonii. Według danych Światowego Stowarzyszenia Nuklearnego eksplozja była równoważna eksplozji 16 000 ton (14 500 ton metrycznych) trotylu, który wysłał impuls energii cieplnej rozchodzący się po mieście. Impuls zrównał z ziemią 13 km² miasta. Prawie jedna czwarta mieszkańców Hiroszimy zmarła w mgnieniu oka. Kolejna jedna czwarta zmarła w następnych miesiącach z powodu choroby popromiennej i nowotworów.

Trzy dni po tej eksplozji Stany Zjednoczone zdetonowały nad Nagasaki drugą bombę atomową, nazwaną Fat Man (Gruby Człowiek). Bomba plutonowa 239 wywołała eksplozję o sile 21 000 ton (19 000 ton metrycznych), która spowodowała podobne zniszczenia i śmierć w całym mieście.

Cesarz Hirohito ogłosił kapitulację Japonii 15 sierpnia, a oficjalną deklarację podpisał 2 września 1945 r., kończąc działania wojenne na Pacyfiku i doprowadzając do zakończenia II wojny światowej.

Pamięć o przeszłości

W czasie wojny Stany Zjednoczone obrały sobie za cel oba japońskie miasta ze względu na ich znaczenie militarne. Z upływem czasu długotrwałe skutki promieniowania uwolnionego przez każdą z bomb wywołały poważne dyskusje na temat ich użycia. Wiele z cieni wyrytych w kamieniu zostało utraconych w wyniku działania czynników atmosferycznych i erozji spowodowanej przez wiatr i wodę. Kilka cieni atomowych zostało przeniesionych do Muzeum Pamięci Pokoju w Hiroszimie, aby przyszłe pokolenia mogły rozważyć znaczenie tamtych wydarzeń.

„Myślę, że bardzo ważne jest, aby pamiętać o konsekwencjach użycia broni jądrowej” – powiedział Wellerstein w rozmowie z Live Science. „Bardzo łatwo jest traktować tę broń jako narzędzie walki, a nie broń masowej zagłady. Cienie atomowe przypominają, jak wiele żyć może zniknąć przez użycie broni atomowej”.

Pierwotnie opublikowane na Live Science.

 

Autor: 
Stacy Kish tłum. Paula Dąbek
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama