Jak zmieniła się higiena na przestrzeni wieków?

Reklama

czw., 05/13/2021 - 00:44 -- MagdalenaL

Ludwik XIV z dynastii Burbonów we Francji, zwany Królem Słońce (1638-1715). Shutterstock

Zrozumienie znaczenia higieny zajęło dużo czasu. Przykład? Król Słońce w ciągu 72 lat panowania wziął tylko dwie kąpiele.

Historia higieny jest niewiarygodna: wypracowanie dzisiejszych zdrowych nawyków zajęło wieki. Dość powiedzieć, że w Europie od renesansu do oświecenia kąpiele były zabronione przez lekarzy, ponieważ uważali, że woda otwiera pory skóry, przez które mogą przedostać się poważne choroby. Tłumaczy to, dlaczego np. Ludwik XIV, zwany Królem Słońce, w ciągu 72 lat panowania (od 1643 r., kiedy miał mniej niż pięć lat, aż do śmierci w 1715 r.), w ciągu swojego życia wziął tylko dwie kąpiele. Z drugiej strony codziennie obmywał ręce pachnącą wodą, a co drugi dzień wycierał twarz wilgotnym ręcznikiem.

ZŁE NAWYKI.

Ponadto, ubrania zmieniano kilkakrotnie w ciągu dnia, bo w tamtym stuleciu wierzono, że czyste ubrania gwarantują higienę osobistą, usuwając zabrudzenia ze skóry. Stąd wspaniały pokaz kołnierzy i mankietów, jak widać na przykład w holenderskim malarstwie barokowym. „W czasach, gdy nawet plucie było dozwolone publicznie” – mówi Peter Ward w swoim eseju The clean body, „detale te wyrażały swoją starannością wyrafinowanie tego, kto je nosił”.

Od końca XVIII wieku idea cotygodniowej kąpieli zyskała poparcie wśród warstw zamożnych, a czystość klas niższych stała się przedmiotem troski władz dopiero od początku XIX wieku, gdyż uprzemysłowienie pchnęło masy do zgromadzenia się w miastach.

ODCHODY I ODPADY.

Brud na ulicach i ludzie zmartwieni medyczną teorią „miazm”, która wyjaśniła pochodzenie chorób zakaźnych poprzez rozprzestrzenianie się w powietrzu „miazm”, czyli trujących mikrocząsteczek z odpadów, brudu i odchodów.

Później, wraz z pojawieniem się teorii drobnoustrojów Pasteura, według której drobnoustroje są przyczyną wielu chorób, władcy postanowili zbudować kanalizację i wodociągi, rozszerzyć zbiórkę odpadów i zainaugurować pierwsze toalety publiczne. (We Włoszech otwarto pierwszą we Florencji w 1869 r.), podczas gdy wygląd łazienki znajdującej się w domach bogatych był stopniowo naśladowany w domach mieszczańskich, a następnie przenoszony z miast na wieś.

Autor: 
tłum. Izabella Saniewska
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama