Tawerna, centrum życia w Serbii

Reklama

wt., 02/02/2021 - 21:29 -- MagdalenaL

Pierwsza tawerna w Europie została otworzona ponad 400 lat temu w Belgradzie, gdzie od miejsca do picia kawy stała się centrum codziennego życia.

Pierwsza tawerna na europejskim kontynencie sądząc po przekazach, otworzona została w XVI wieku w Belgradzie, dużo przed tym zanim się to zdarzyło w Londynie, Paryżu i Wiedniu. W 1522 Turcy na Dorćolu otworzyli sklep gastronomiczny, w którym podawali kawę.

W Serbii z nazwy tawerna zaczęto korzystać dwa wieki później, dokładnie po 1738 roku, kiedy Turcy ponownie przybyli do Belgradu. Tawerna została wtedy centrum kulturowego, rozrywkowego, gospodarczego, społecznego i politycznego życia, miejscem zabawy i wypoczynku, występków i pasji, intryg, spisków…

W niej były grane przedstawienia teatralne, odbywały się koncerty, spotkania polityczne, gildii, obrady Zgromadzenia Narodowego, redagowano gazety, pisano utwory.. I tak jest w większości dzisiaj.

Szczególny duch Belgradu i ten „kult uwielbienia tawerny”, francuski pisarz Louis Jedoen w 1624 opisał słowami, że w tym bogatym mieście „jest wszystko do przesadności”. Nawet dziś zdumieni turyści świadczą o rozkoszowaniu się urokamitawerny i przesadą, nawet jeśli spędzają w Belgradzie tylko kilka godzin,nieuchronnie oddając się tawernowym przyjemnościom.

Pierwsze tawerny powstały ze sklepów, gdzie wypalało się kawę i roznosiło po targu. Na początku chrześcijanie nie mogli do nich wchodzić, nie podawano tam też nic poza kawą, ratlukiem i wodą.

Pierwsze tawerny, w których zaczęto polewać kawę z rakiją, powstały w chrześcijańskich dzielnicach, przy bramie miasta i na Dorćolu. Nosiły nazwy właścicieli budynków lub sklepów: Kolarac, Panđelova, Hadži-Maksimova, Šiškova, Petka baštovana…

W Belgradzie do dziś krąży legenda o „trójkącie bermudzkim” , który nie przedstawia mitycznego miejsca na Oceanie Atlantyckim, który pochłania wszystko przed sobą, lecz lokalizację pomiędzy kultowymi tawernami w centrum stolicy -  „Šumatovac”, „Pod lipą” i „Grmeč”. Legenda głosi, że niegdyś „zatonęli” tam serbscy malarze, pisarze, dziennikarze i wielu innych.

Istnieje opowieść, że na końcu belgradzkiej ulicy Kneza Miloša, w pobliży dzisiejszej pętli Mostary, znajdowała się niegdyś tawerna „Kod pocepanih gaća”, z powodu nieprzyjemnej nazwy zbuntowała się Draga Obrenović, ostatnia serbska królowa z tej dynastii. Właściciel oczywiście zmienił mniej lub bardziej nazwę lokalu. Najprawdopodobniej najbardziej znana tawerna, która weszła do legendy Belgradu jest „Dardanele”. Znajdowała się na dzisiejszym Placu Republiki, który nazywał się kiedyś „Placem teatralnym”. Działała do 1901 roku i była miejscem spotkań belgradzkiej elity, wśród której byli Vojislav Ilić, Branislav Nušić, Gustav Matoš, Stevan Sremac… Nušić opisał gości tawerny jako „pozytywnych, wesołych i zabawnych ludzi, porywczych, oddanych”

Nawet dziś pomimo pojawienia się wielu nowoczesnych kawiarni i klubów, tawerny, w której ludzie śpiewają, płaczą, kłócą się, debatują, podsłuchują i tworzą, zostają głównym miejscem, do którego każdy obywatel Serbii zabiera swoich gości. To jest również nasza rekomendacja dla was, dla wszystkich tych, którzy chcą poczuć ducha i duszę Serbii.

Tłumaczył Hubert Domański

Autor: 
serbia.com
Źródło: 

serbia.com

Polub Plportal.pl:

Reklama