„Ojcu strzelili w serce. Siostra po strzale w głowę konała pod wierzbą”. Zamordowali ich „wyklęci” „Burego”

Reklama

pon., 02/19/2018 - 13:43 -- Anonim (niezweryfikowany)

Odnaleźliśmy świadka zbrodni dokonanej przez oddział jednego z najsłynniejszych żołnierzy wyklętych. Ta ciemna część biografii Romualda Rajsa niezbyt pasuje do opowieści o niezłomnym żołnierzu AK i NZW. Bohaterze operacji Ostra Brama i człowieku, który za kilka dni zostanie upamiętniony marszem przez ulice Hajnówki.

 

 

24 lutego 2018 roku o godzinie 14 ulicami Hajnówki ruszy III Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na manifestację patriotyczną zaprasza ONR Brygada Podlaska, Patriotyczna Jagiellonia oraz Narodowa Hajnówka. Wydarzenie na Facebooku jest promowane zdjęciami żołnierzy wyklętych – w centralnym miejscu jest podobizna kapitana Romualda Rajsa „Burego”. Uroczystość zostanie uświetniona projekcją filmu „Bury – Podwójnie Wyklęty” w reżyserii Ewy Szakalickiej. Film ten jest promowany przez IPN.

Tyle, że hagiograficzne opisy nie do końca pasują do rzeczywistosci. Dziennikarz Newsweeka Paweł Reszka odnalazł świadka jednej z kilku zbrodni jakiej dokonał oddział „Burego” we wsi Zanie na Podlasiu.  

Autor: 
MM
Źródło: 

Newsweek

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama