Nieznane hiszpańskie pochodzenie nazw ośmiu stanów USA

Reklama

ndz., 12/05/2021 - 14:38 -- MagdalenaL

Nazwa stanu Montana została mu nadana w 1864 roku (źródło obrazu: https://static3.abc.es/Media/201401/13/montana--644x362.jpg).

Kontynent amerykański został odkryty przez Hiszpanów i duża część jego ziem w pewnym momencie stanowiła część terytorium Korony Kastylii, a później Hiszpanii. Chociaż mówiąc o hiszpańskiej obecności w Ameryce, zwykle myśli się o Meksyku i  krajach leżących pod nim, prawda jest taka, że znaczna część południowych Stanów Zjednoczonych również została skolonizowana przez Hiszpanów.

Dowodem na to są nazwy wielu ze znajdujących się tam miast, niektóre bardzo dobrze znane jak San Antonio w Teksasie, Los Angeles czy Las Vegas. Jednak hiszpański wpływ rozszerzył się znacznie bardziej, ponieważ, jak pisze Guillermo Carvajal na swoim blogu „La brújula verde”, aż osiem z pięćdziesięciu stanów, które wchodzą w skład Stanów Zjednoczonych, zachowało nazwę pochodzącą bezpośrednio z języka hiszpańskiego.

W niektórych przypadkach pochodzenie nazwy jest oczywiste, a w innych trudno zauważalne. Tak więc niektóre stany zawarte na poniższej liście mogą wydać się zaskakujące.

1.     Kalifornia: Pochodzenie tej nazwy jest dość ciekawe, ponieważ narodziła się ona w powieści „Las sergas de Esplandián”, napisanej przez Garci Rodrígueza de Montalvo i opublikowanej w 1510 roku. W tekście tym pojawia się zmyślone, idylliczne miejsce zwane Kalifornią. Najwyraźniej odkrywcy tego regionu stwierdzili, że te ziemie bardzo przypominają raj i dlatego nadali mu tę nazwę.

2.     Kolorado: W tym przypadku stan bierze swoją nazwę od rzeki Kolorado, której hiszpańskie pochodzenie jest bardziej niż oczywiste.

3.     Floryda: Chociaż wyraźnie widać z jakiego języka się wywodzi, powód dla którego została wybrana ta nazwa może być mylący. Choć logika zdaje się podpowiadać, że nazwa nawiązuje do bujnej roślinności tego półwyspu położonego na północy Zatoki Meksykańskiej, prawda jest taka, że nazwa miejscowości nawiązuje do Wielkanocy (hiszp. la Pascua Florida, nazwanej tak być może ze względu na to, że świętuje się ją na wiosnę). Stan ten otrzymał swoją nazwę po odkryciu go w Wielkanoc 1513 roku.

4.     Montana: Ta nazwa wywodzi się od kastylijskiego słowa montaña (góra) i została zaproponowana jako nazwa dla tego stanu w 1864 roku przez kongresmana z Ohio, Jamesa H. Ashleya.

5.     Nevada: Podobnie jak poprzednia, ma wyraźne hiszpańskie pochodzenie i  wywodzi się od pobliskiego pasma górskiego – Sierra Nevada, który został nazwany tak na cześć swojego imiennika – Sierra Granada.

6.     Nowy Meksyk: Nazwa tego stanu pochodzi od kastylijskiego „Nuevo México", co z kolei wywodzi się z hiszpańskiej wymowy azteckiego miasta Mexihco.

7.     Teksas: Wywodzi się od hiszpańskej wymowy słowa w języku Caddo, używanego przez plemię mieszkające we wschodnim Teksasie, „taysha” – [tejas]. To od niej pochodzi obecna nazwa Teksasu.

8.     Utah: Bierze swój początek od hiszpańskiej wymowy słowa Apaczów „yudah” (wysoki), które w tym języku brzmiało [yuta]. Później osoby mówiące po angielsku zmodyfikowały go do Utah.

Autor: 
Tłumacz: Klaudia Jamróg
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama