Serbska Literatura

Reklama

sob., 01/30/2021 - 21:13 -- MagdalenaL

Osobliwość, którą jest przesiąknięta serbska literatura od samych początków po dziś dzień wzbogaciła wspaniały ogród światowej literatury. Na powstanie i rozwój serbskiej alfabetyzacji, ale i jej ciągłe wzbogacanie o nowe treści, wpłynęli liczni pisarze i poeci. Od najstarszego pomnika w języku serbskim Ewangelii Mirosława, do współczesnej literatury, minęło 9 wieków naznaczonych znacznymi literackimi prawami i stylami, jak i pisarzami którzy zostawili niezatarte opowieści o języku, i czasie, w którym żyli.

Pierwsza literatura pojawiła się w dobie dynastii Nemanjićów, która naznaczona była żywotem św. Sawy o ojcu Stefana Nemanjii bracie Stefana Pierwszego Koronowanego. To pierwsze dzieła serbskiej literatury. Obok św. Sawy, twórcami serbskiej literatury są Konstantyn Filozof, Stefan Lazarević, TeodosijeHilandarac, MonahinjaJefimija, Stefan Pierwszy Koronowany, Jelena Lazareva Balšić…

Pod tureckim panowaniem dochodzi do zastoju w tworzeniu i przodowaniu serbskiej literatury. Okres od połowy XVIII wieku naznaczony jest ciągłymi wojnami, walkami, i dwiema wielkimi wędrówkami Serbów, a literatura była pod dominującym wpływem cerkwi. Zwrot nastąpił za sprawą dwóch największych serbski pedagogów i reformatorówDositejaObradovicia i Vuka Stefana Karadžicia. W tym czasie pojawiają się również inni serbscy pisarze: JovanRajicia, ZaharijaOrfelin, Lukujan Mušickog, Jovan Hadžić, Đorđa Maletić.

Ten okres oznaczał początek prawdziwej serbskiej literatury.Następują znaczące nazwiska serbskich dramatopisarzy: JovanJovanović, Zmaja, Đurđe Jakšić i wiele innych. Wielki wkład do serbskiej literatury dał komediograf Kosta Trifković, jak i najbardziej znani serbscy realiści: Svetozar Marković, Milovan Glišić, Jakov Ignjatović, Laza Lazarević i Janko Veselinović.

Początek XX wieku przynosi generację pisarzy i poetów realistycznego kręgu z nowymi tematami. Tą epokę naznaczyli IvoĆipiko, Bora Stanković, RadojeDomanović, VojslavIlić i Branislav Nušić. Najbardziej znanymi poetami w połowie XX wieku byli: Jovan Dučić, Milan Rakić, Aleksa Šantić, Vladislav Petković –Dis i Sima Pandurović,a najbardziej znanym pisarzem prozy była Isidora Sekulić.

Niewątpliwie największym pisarzem XX wieku i w tym samym czasie jedynym serbskim laureatem nagrody Nobla był Ivo Andrić, a za nim kolejna wielka postać serbskiej literatury – Meša Selimović. Tą epokę naznaczyła jedna z największych serbskich poetów DesankaMaksimović, razem z Milošem Crnjaskim.

Strony serbskiej literatury spisywali, i nadal spisują współcześni pisarze tacy jak BorislavPekić, Danila Kiša, Momo Kapora, Bran Crnčević, Matija Bećković, i wiele innych.

Tłumaczył Hubert Domański

Autor: 
serbia.com
Źródło: 

serbia.com

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama