Książęce złoto leżało przez 1500 lat pod polem uprawnym

Reklama

pon., 09/13/2021 - 20:09 -- MagdalenaL

Zdj. KONSERVERINGSCENTER VEJLE

Niedaleko od kolebki Królestwa Danii poszukiwacz metali odkrył unikalne złote przedmioty z VI wieku. Niektóre z kawałków prawdopodobnie przedstawiają króla bogów.

Skarbiec księcia z epoki żelaza

Złoty traf: Kiedy Ole Ginnerup Schytz testował swój nowy wykrywacz metalu na polu w Vindelev w Danii, szybko znalazł ponad 20 złotych przedmiotów z VI wieku. Całość waży niespełna kilogram i składa się prawie wyłącznie z medalionów wielkości dłoni. Przedstawiają one między innymi portrety mężczyzn, niektóre z nich to złote monety z okresu późnego Rzymu, na przykład monety cesarza Konstantyna I, które zostały przerobione na wisiorki. Według Stowarzyszenia Muzeum Miasta Vejle, skarbiec jest jednym z największych znalezisk złota w Danii.

Kawałki te ekscytują archeologów z zespołu badawczego dyrektora muzeum Madsa Ravna z kilku powodów. Wykopaliska ujawniły, że w tym miejscu znajdowała się niegdyś nawa główna budynku. Jak podejrzewają badacze, mógł on być siedzibą lokalnego księcia. Miejsce to rzuca więc światło na wcześniejsze czasy. Niedaleko Vindelev znajduje się ważne miejsce z wczesnego okresu duńskiego, stara siedziba królewska Jelling, gdzie między innymi król duński Harald Blauzahn kazał postawić sobie kilka pomników. Ravn i jego zespół nie przypuszczali dotychczas, że w pobliżu miejsca wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO jeszcze wcześniej miał swoją siedzibę inny wpływowy władca. Jednakże forma i jakość nowego złota sugerowałaby to. "Tylko osoba z elity społecznej byłaby w stanie zgromadzić taki skarb, jaki został tu odnaleziony" - mówi Ravn, w komunikacie prasowym.

Niektóre z medalionów są podpisane za pomocą pisma runicznego i mogą przedstawiać wczesne wersje postaci z mitologii norweskiej. Jeden z wisiorków przedstawia brodatego mężczyznę z profilu, a obok konia i ptaka. Badacze rozszyfrowali napis runiczny, który oznacza słowo "wielki". Tytuł ten mógł określać władcę, aczkolwiek w późniejszym czasie był również używany w mitologii skandynawskiej w odniesieniu do Odyna, króla bogów - wyjaśniają archeolodzy.

Na razie eksperci mogą jedynie spekulować, dlaczego złote przedmioty zostały zakopane. Możliwe, że pochówek był związany z ogólnoświatową katastrofą klimatyczną: początkiem tzw. małej epoki lodowcowej w późnej starożytności. Około roku 536 w Ameryce Środkowej lub Azji Południowo-Wschodniej miały miejsce co najmniej dwie gwałtowne erupcje wulkaniczne. Potem chmury pyłu zaciemniły atmosferę, nastąpiły klęski nieurodzaju i głód. Czasy mogły stać się niepewne.

Muzeum w Vejle planuje udostępnić znaleziska złota z Vindelev dla zwiedzających. Od lutego 2022 r. mają być one prezentowane na wystawie.

Autor: 
Karin Schlott; Tłumaczenie: Agnieszka Cyganik
Polub Plportal.pl:

Reklama